آشنایی با اصول مذاکره حرفه ای

مذاکره

در این مطلب قصد داریم در مورد تعدادی از مهمترین اصول مذاکره حرفه ای به گفتگو بپردازیم. تا کنون چند بار در گفتگویی قرار گرفته اید که فرد مقابل تان یک شریک تجاری، یک مشتری و یا یک سرمایه گذار بوده است؟ مدیران کسب و کارها بی شک بارها و بارها در این شرایط قرار خواهند گرفت.

برای دریافت خدمات نوشتن بیزینس پلن فروشگاه اینترنتی با مشاوره کارشناسان خبره، کلیک کنید.

اصول مذاکره حرفه ای

عدم آشنایی به اصول مذاکره حرفه ای ممکن است شانس شما را برای رقم زدن یک قرارداد سودآور و یا یک صرفه و نفع بزرگ اقتصادی بسوزاند. شما باید به خوبی از این اصول آگاه باشید و در حین مذاکره بدان ها پایبند بمانید. 

برای دریافت خدمات طراحی مدل کسب و کار با مشاوره کارشناسان خبره، کلیک کنید.

آگاهی از اینکه چه چیز از مذاکره می خواهید

قبل از اینکه مذاکره آغاز شود شما باید به خوبی به پاسخ این سوال که “هدف تان از مذاکره چیست” واقف باشید. هدف آرمانی شما از صحبت Target Point نام دارد. از خود بپرسید که چرا در حال مذاکره هستید؟ به دنبال چه چیز هستید؟ زمانی که “چرایی” صحبت را درک کردید می توانید ادعا کنید که شرایط را تا حد زیادی تحت کنترل دارید. البته به این نقطه بسیار آرمانی و ایده آل گرایانه است.

برای دریافت خدمات نوشتن بیزینس پلن بازاریابی با مشاوره کارشناسان خبره، کلیک کنید.

آگاهی از اینکه چه چیز از مذاکره نمی خواهید!

از دیگر اصول مهم مذاکره حرفه ای اشراف به نقطه رزرو یا RP است که به آن Reservation Point می گویند. این گزینه بدترین نقطه در توافق است که باید از آن آگاه باشید. شما باید به خوبی بدانید که بدترین شرایطی که ممکن است در نتیجه مذاکره رخ دهد چه خواهد بود. در یک کلام اینکه شما از رخ دادن چه نتیجه ای متضرر خواهید شد؟ این نقطه آخرین حد پذیرش شما در مذاکره است که باید تا حد امکان از آن دوری کنید و صحبت را به سمت TP سوق دهید. اگر متوجه شدید که زمام مطلب از دست تان خارج شده است و در حال نزدیک شدن به TP هستید باید سریعا سراغ Alternative بروید.

برای دریافت خدمات نوشتن بیزینس پلن با مشاوره کارشناسان خبره، کلیک کنید.

معرفی کامل رشته MBA
ادامه مطلب

گزینه جانشین یا پیشنهاد جایگزین شما چیست؟

آیا نتوانستید مذاکره را به سمت TP هدایت کنید؟ آیا به مرز RP نزدیک شدید؟ اشکالی ندارد. اکنون وقت مطرح کردن گزینه پیشنهادی جانشین است. به این گزینه جانشین BANTA گفته می شود که در واقع مخفف شده عبارت Best Alternative To a Negotiated Agreement است. اگر در شرایطی قرار گرفتید که فرد مقابل تان به هیچ عنوان تحت تاثیر حرف ها و پیشنهادات مطرح شده از سمت شما نبود مجاز هستید این گزینه پیشنهادی را عنوان کنید.

مذاکره را به شکل یک فرآیند یکپارچه ببینید

از دیگر اصول مهم در مذاکرات حرفه ای این است که باید مذاکره را به شکل یک فرآیند یکپارچه نگاه کنید. قرار نیست یکی از دو طرف متضرر شود یا سود کمتری ببرد. به این موضوع فکر کنید که چگونه می توان سود یکسان به طرفین صحبت رساند. اینگونه شانس ذاکره موفقیت آمیز بالا می رود.

برای دریافت خدمات راه اندازی استارتاپ با مشاوره کارشناسان خبره، کلیک کنید.

شما باید به منافع فرد مقابل تان اشراف داشته باشید و همان اندازه که برای منافع خود ارزش قائلید به منافع او نیز اهمیت بدهید. سعی کنید اطلاعاتی را با فرد مورد مذاکره به اشتراک بگذارید که برای او سودمند و الهام بخش است. سعی در از بین بردن تعارض ها داشته باشید و ارتباط سازنده ای در گفتگو ایجاد کنید. به این نکته قت کنید که چه چیز برای فرد مقابل ارزش بیشتری دارد. تمرکز خود را روی اصلی ترین ارزش او بگذارید و سعی در خلق این ارزش برای او داشته باشید.

مشکلات شخصی را کنار بگذارید

اگر میخواهید یک مذاکره حرفه ای داشته باشید هر گونه مشکل و خصومت شخصی که با فرد مقابل دارید را فراموش کنید. اجازه ندهید که مشکلات بیرونی روی نتیجه مذاکره شما تاثیر بگذارند. افرادی که عوامل بیرونی را در مذاکرات خود دخالت می دهند بی شک افرادی غیر حرفه ای در صحبت هستند.

برای دریافت خدمات نوشتن طرح توجیهی با مشاوره کارشناسان خبره، کلیک کنید.

طرح توجیهی احداث باغ تالار
ادامه مطلب

به اهداف شخص مقابل تان در مذاکره آگاهی داشته باشید

برای یک مذاکره حرفه ای باید به اهداف فرد مقابل تان آگاهی کامل داشته باشید. هدف او از صحبت چیست؟ اینکه به دنبال کسب چه هدفی است را کنار بگذارید و به این فکر کنید که چرا به دنبال چنین هدفی است؟ شما باید کمی پا را فراتر بگذارید و به این موضوع فکر کنید که تفکر پشت اهداف او چیست. بنابراین می توانید راه حل های آگاهانه ای ارائه دهید که به نفع هر دو طرف خواهد بود.

برای دریافت خدمات مشاوره کسب و کار جهت راه اندازی و توسعه کسب و کار خود با مشاوره کارشناسان خبره، کلیک کنید.

نتیجه گیری

در یک مذاکره حرفه ای دو طرف باید به ارزش های یکدیگر آگاه باشند. ایجاد منافع دوسویه از اصول صحبت حرفه ای است. شناخت اهداف فرد مقابل، کنار گذاشتن خصومت های شخصی، داشتن گزینه های پیشنهادی جایگزین و استفاده از معیارهای عینی همگی از جمله اصول صحبت حرفه ای می باشد که رعایت کردن آن ها بی شک به شما در کسب موفقیت بیشتر الیت بیزینس مدل کمک خواهد کرد.

WhatsApp
Telegram
Email
LinkedIn
Print
Facebook
Twitter
Pinterest
Skype

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای مورد نیاز با * مشخص شده است

نوشتن دیدگاه