اهمیت مدل کسب و کار

اهمیت مدل کسب و کار
اهمیت مدل کسب و کار، یک مدل کسب و کار بسیار مشابه نوشتن یک داستان جدید

در این پست سعی کرده ایم اهمیت مدل کسب و کار را به صورت پایه ای توضیح دهیم. مدل کسب و کار یکی از کلمات بسیار پرکاربرد دوران شکوفایی اینترنت بود و به‌طور دائمی به‌کار گرفته می‌شد.یک شرکت نیازی به راهبرد یا شایستگی خاص یا حتی مشتری نداشت، تنها به یک مدل کسب و کار مبتنی بر وب احتیاج داشت که قول سود چشمگیر در یک آینده دور و نامعلوم را می‌داد. بسیاری از افراد از جمله سرمایه‌گذاران، کارآفرینان و مدیران اجرایی همگی فریب این خیال‌پردازی را خوردند و سرمایه خود را از دست دادند و هنگامی‌که واکنش متقابل و اجتناب‌ناپذیر اتفاق افتاد، مفهوم مدل کسب و کار به سرعت از دور خارج شد.

این اتفاق مایه تاسف است. یک مدل کسب و کار خوب برای همه سازمان‌های موفق لازم است و فرقی نمی‌کند یک کسب و کار خطرپذیر جدید باشد یا یک شرکت جاافتاده. مدل های کسب و کار اساسا داستان هستند؛ داستان‌هایی که شرح می‌دهند سازمان‌های تجاری چگونه کار می‌کنند. همانند یک داستان خوب با بینشی نسبت به ارزش شروع می شود و حاوی کارکترهای ترسیم شده، انگیزه های باور پذیراست وبه سوالات معینی پاسخ می دهد: مشتری کیست؟ چگونه در این کسب و کار درآمد کسب کنیم؟ منطق اقتصادی بنیادی که چگونگی انتقال ارزش به مشتریان را با هزینه ای مناسب شرح می دهد چیست؟

اهمیت مدل کسب و کار از منظر اجزای سازنده، یک مدل کسب و کار یک استراتژی نیست

یک مدل کسب و کار یک استراتژی نیست، هر چند اغلب افراد این دو عبارت را به جای هم استفاده می کنند. مدل های کسب و کار به عنوان یک سیستم چگونگی عملکرد اجزای یک کسب و کار در کنار هم را شرح می دهند. اما آنها شامل ابعاد بحرانی عملکرد یعنی رقابت نیستند. این امر در استراتژی قابل مشاهده است.

مدل‌های عالی کسب و کار چگونه ساخته می‌شوند
ادامه مطلب

همانطور که این داستان نشان می‌دهد، یک مدل کسب و کار موفق راه بهتری را نسبت به راهکارهای موجود ارائه می‌کند. ممکن است ارزش بیشتری به گروه‌های مجزای مشتریان عرضه کند؛ یا کاملاً جایگزین روش قدیمی انجام کار شده و تبدیل به استانداردی شود که نسل بعدی کارآفرینان باید آن را شکست دهد.امروزه هیچکس با چمدانی پر از اوراق قرضه به سفر نمی‌رود. مدل کسب و کار فارگو قوانین بازی را عوض کرد، در این مورد اقتصاد سفر. با حذف خطر مورد دزدی قرار گرفتن و ساعت‌های زیادی که صرف پیدا کردن پول نقد در شهر غریب می‌شد، چک‌های مسافرتی مانع بزرگی را در سفر کردن از سر راه برداشتند و به مردم بیشتری کمک کردند که بتوانند به سفرهای بیشتری بروند. مانند تمام مدل‌های کسب و کار قدرتمند، این مدل هم تنها درآمدهای موجود را در میان شرکت‌ها انتقال نداد، بلکه تقاضای جدید و فزاینده ایجاد کرد. چک مسافرتی دهه‌ها به عنوان روش برتر انتقال پول به خارج از کشور باقی ماند، تا اینکه یک فناوری جدید، یعنی دستگاه خودپرداز، تسهیلات بیشتری در اختیار مسافران قرار داد.

بنابراین ایجاد یک مدل کسب و کار بسیار مشابه نوشتن یک داستان جدید است. تمام داستان‌های جدید به گونه‌ای، حالات تغییر یافته از داستان‌های قدیمی هستند که مضمون اساسی تجربه انسانی را بازنویسی می‌کنند. به همین ترتیب، تمام مدل‌های کسب و کار جدید هم، حالت‌های تغییر یافته زنجیره ارزش عمومی هستند که پشت هر کسب و کاری قرار دارد. به طور کلی این زنجیره دو بخش دارد. بخش اول شامل تمام فعالیت‌های مرتبط با ساخت، طراحی، خرید مواد خام، تولید و غیره است. بخش دوم شامل تمام فعالیت‌های مرتبط با فروختن یک چیز است: پیدا کردن و رسیدن به مشتری، معامله و فروش، توزیع محصول یا تحویل خدمات. برنامه اصلی یک مدل کسب و کار جدید می‌تواند طراحی یک محصول جدید برای نیازی باشد که برآورده نشده است، مانند چک مسافرتی. یا ممکن است باعث نوآوری در فرآیند انجام یک کار شود، راه بهتری برای تولید یا فروش یا توزیع محصول یا خدماتی که جواب خود را پس داده است.

آیا استراتژی همان مدل کسب و کار است؟
ادامه مطلب
اهمیت مدل کسب و کار در تأسیس EASTERN EXCLUSIVE

به کسب و کار ساده‌ای فکر کنید که مایکل برانر یکی از بنیان گذاران بازاریابی مستقیم در سال ۱۹۸۰ زمانی که دانشجوی سال سوم دانشگاه بوستون بود، ایجاد کرد. او نیز مثل هم کلاسی‌هایش گاهی اوقات کتابچه‌های کوپن‌های تخفیف فروشگاه‌ها و رستوران‌های محلی را می‌خرید. دانشجویان هزینه کمی برای کتابچه‌های کوپن می‌پرداختند. اما برانر ایده بهتری داشت. کتابچه‌ها برای دانشجویان ارزش ایجاد می‌کردند، اما پتانسیل ایجاد ارزش بسیار بیشتری برای مغازه‌داران داشت، مغازه‌دارانی که از افزایش فروش پیتزا یا مشتریان آرایشگاهشان سود می‌بردند. برانر متوجه شد که کلید شکوفایی این پتانسیل توزیع گسترده‌تر با قرار دادن یک کتابچه کوپن تخفیف در کوله‌پشتی تمام دانشجویان است. این ایده دو مسئله را مطرح می‌کرد. نخست آنکه همانطور که برانر کاملاً آگاه بود دانشجویان اغلب پول زیادی نداشتند. عرضه رایگان کتابچه‌ها این مسئله را حل می‌کرد. دوم آنکه برانر باید با هزینه‌ای کتابچه‌ها را به دانشجویان می‌رساند که همه سود او از بین نبرد. پس او یک پیشنهاد هوشمندانه به رئیس بخش خوابگاه‌های دانشگاه بوستون داد: برانر کتابچه‌های کوپن را جمع‌آوری کرده و به‌صورت انبوه به دفتر امور خوابگاه‌ها تحویل می‌داد و آن‌ها هم به‌صورت مجانی کتابچه‌ها را در همه خوابگاه‌های دانشگاه توزیع می‌کردند. این کار باعث می‌شد دفتر امور خوابگاه‌ها از دید دانشجویان که همه می‌دانند به سختی می‌توان آن‌ها را راضی کرد، جلوه خوبی پیدا کند. رئیس دانشگاه با این کار موافقت کرد. حالا برانر می‌توانست یک پیشنهاد بسیار جذاب‌تر به صاحبان کسب و کارهای محلی بدهد. اگر آن‌ها موافقت می‌کردند که برای قرار گرفتن در کتابچه جدید هزینه کمی بپردازند، کوپن‌های آن‌ها را همه چهارده هزار ساکن خوابگاه‌های دانشگاه بوستون می‌دیدند. ایده برانر موفق شد. چیزی نگذشت که این ایده را به دانشگاه‌های دیگر و پس از آن به ساختمان‌های اداری مرکز شهر گسترش داد. به این ترتیب، اولین شرکت او با نام ایسترن اکسکلوسیو به‌دنیا آمد. نوآوری او کتابچه کوپن نبود بلکه مدل کسب و کار او بود؛ و به این دلیل موفق شد که از انگیزه‌های سه دسته از افراد آگاهی داشت: دانشجویان، مغازه‌دارها و مدیران دانشگاه. این مثال، یک مثال ساده از اهمیت مدل کسب و کار بود.

مدل کسب و کار محصول رایگان
ادامه مطلب
WhatsApp
Telegram
Email
LinkedIn
Print
Facebook
Twitter
Pinterest
Skype

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای مورد نیاز با * مشخص شده است

نوشتن دیدگاه