بوم چشم انداز 5 گام جسورانه

بوم چشم انداز ۵ گام جسورانه

بوم چشم انداز ۵ گام جسورانه چیست؟

بوم چشم انداز ۵ گام جسورانه به شما کمک می‌کند تا چشم انداز کسب و کار و مراحل رسیدن به آن را طراحی کنید. تیم شما قادر خواهد بود چیزی که از چشم انداز شما حمایت می‌کند، چیزی که آن را به چالش می‌کشد و فرصت‌هایی که با کار بر روی چشم‌انداز ایجاد می‌شوند مشخص کند.

چرا از آن استفاده می‌شود؟

بوم چشم‌انداز ۵ گام جسورانه روشی عالی برای ایجاد تغییرات مثبت و آینده محور در سازمان است. به اشتراک گذاشتن آن و ساده و تفسیر و تبدیل آن به دستورالعمل‌های مشخص برای کمک به تصمیم گیرندگان آسان است.

هم چنین با ایجاد چارچوبی از منابع و مرزهای کاری برای تیم به استنتاج معیارهای طراحی برای استراتژی و الگوهای کسب و کار کمک می‌کند.

چگونه از بوم چشم انداز ۵ گام جسورانه استفاده می‌شود؟

بوم چشم انداز ۵ گام جسورانه در محیطی خلاق به خوبی عمل می‌کند. در برگه ‌هایA1یا A2 از آن پرینت بگیرید، از برگه‌های یادداشت چسبی برای یادداشت کردن ایده‌هایتان استفاده کنید یا افکارتان را به‌صورت طرح روی کاغذ بیاورید. هر چیزی که فکر می‌کنید برای تیم‌تان بهترین است. هم‌چنین می‌توانید از قالب گوگل اسلاید برای پیاده‌کردن ایده‌ها روی یک صفحه نمایش بزرگ استفاده کنید.

گام به گام

 1. چشم انداز

هر چشم انداز با کیفیت، کاربردی و الهام بخش باید دارای ۳ ویژگی اصلی باشد. این ویژگی‌ها را هنگام ایجاد بوم در نظر داشته باشید.

 • اینکه جایگاه شرکت در آینده نزدیک ( ۲ تا ۵ سال آینده) کجا خووهد بود بابد بیان شود.
 • باید الهام بخش و هیجان‌انگیز باشد.
 • گام‌های جسورانه برای رسیدن به چشم‌انداز باید به تفصیل شرح داده‌ شوند.
 1. بیانیه چشم‌انداز

اینکه وضعیت  شرکت در آینده ( طی ۲ تا ۵ سال آینده) چگونه خواهد بود را شرح دهید. قرار است چطور به مشتریان شما کمک کند؟ چشم انداز باید خاص، قابل سنجش، دست یافتنی، واقع گرایانه و داراب زمان مشخص باشد. چشم‌اندازی که مبهم و مشخص کردن کیفیت آن در چارچوب زمانی مشخص دشوار باشد هرگز دست یافتنی نیست.

درک بیانیه چشم انداز اغلب دشوار است. در حقیقت معمولا در این فرآیند جریان دارد. بعد از پرداختن به تم ها می‌توانید بیانیه چشم‌انداز را بعدا تصحیح کنید.

 1. تم‌ها

تم‌های ضروری که از چشم انداز شما پشتیبانی می‌کنند کدامند؟ این تم‌ها باید عبارات کوتاهی باشند که در کنار هم تصویر متقاعد کننده‌ای از مسیر مورد نظر و وضعیت آینده که در بیانیه چشم انداز شرح داده شده‌اند را ایجاد کنند. هر کدام را در چند کلمه شرح دهید.

 1. اثبات تم ها

در این گام ساختار ملموس به تم‌های چشم‌انداز اضافه می‌شود. تم‌ها تا چه اندازه در شرکت شما ملموس ظاهر می‌شوند؟ آنها چگونه تم‌های چشم انداز را در عملکرد شرکت ( برای کارکنان و مشتریان) ملموس می‌کنند و چگونه دیگران را الهام می‌بخشند؟

 1. چشم انداز خود را بررسی کنید.

اکنون که تم ها و اثبات آنها به تفصیل بیان شده‌اند، به سراغ بیانیه چشم انداز بروید و آن را بررسی کنید. آیا هر سه بخش بوم با هم منطبق‌اند؟ بیانیه چشم‌انداز را براین اساس تنظیم کنید.

 1. پشتیبانی و چالش‌ها

برای به حداکثر رساندن شانس خود برای دستیابی به چشم‌انداز مورد نظر، نیاز است تشخیص دهید چه چیزی در این مسیر به شما کمک و چه چیزی شما را از رسیدن به هدف باز می‌دارد. پشتیبان‌هایی که برای رسیدن به چشم‌اندازتان شما را قوی می‌کنند کدامند؟ چالش‌هایی که سد راه شما می‌شوند کدامند؟

 1. گام‌های جسورانه

یک چشم انداز جسورانه برای تبدیل شدن به یک واقعیت نیازمند اقدامات جسورانه است. چه گام‌های جسورانه‌ای باید برای رسیدن به چشم‌اندازتان بردارید؟ چه ابتکار عملی نیاز دارید؟ چه تغییراتی باید ایجاد کنید؟ فاصله بین وضعیت و جایگاه  فعلی با وضع چشم‌انداز در آینده را مدنظر قرار دهید.

برای رسیدن به آن نقطه چه چیزی را بابد در اولویت قرار دهید؟

بیانیه چشم‌انداز خود را دوست داشته باشید، گام‌های جسورانه باید خاص، قابل سنجش، دست یافتنی، واقع گرایانه و دارای زمان مشخصی باشد (SMART).

 1. ارزش‌های اصلی

ارزش‌های اصلی که اساس چشم‌انداز و گام‌های جسورانه تان را شکل می‌دهند چه هستند؟ چگونه می‌توانید آن ارزش را با ارزش‌های برندتان همسو کنید؟

چک لیست

 • چشم انداز خود را با اعضای اصلی تیم به اشتراک بگذارید و ببینید آیا با چشم‌انداز آنها همخوانی دارد؟ برای آگاهی از سطح اعتماد آن‌ها به چشم‌انداز و گام‌های جسورانه در مقیاس ۱ تا ۱۰ از آنها بازخورد بگیرید.
 • آیا گام‌های جسورانه شما واقعا جسورانه هستند؟ آیا گام‌های جسورانه شما پشتیبانی ها را تحت تاثیر و چالش‌ها را مخاطب قرار می‌دهند؟
 • آیا چشم‌انداز شما با تم‌های اثبات شده و گام‌های جسورانه شما همسو است؟

گام‌های بعدی

 • از گام‌های جسورانه استفاده کنید. رهبری کسب و کار را وادار به موافقت و پشتیبانی از چشم‌انداز کنید و با تعیین یک رهبر برای هر گام و مرحله آن‌ها را عملی کنید.
 • از همسو بودن چشم‌انداز و استراتژی برندتان مطمئن شوید.

 

 

بوم استراتژی برند

استراتژی برند یک ابزار یک صفحه ای است که به توسعه  بیانیه ساختاری، مشهود و مرتبط جایگاه‌یابی برند، عصاره برند و شخصیت برای کسب و کار است که این موارد را با ارزش‌ها و پیام‌های اصلی شرکت ادغام می‌کند.

بوم چشم انداز ۵ گام جسورانه

این بوم به شما کمک می‌کند تا چشم انداز کسب و کار و مراحل رسیدن به آن را طراحی کنید. تیم شما قادر خواهد بود چیزی که از چشم انداز شما حمایت می‌کند، چیزی که آن را به چالش می‌کشد و فرصت‌هایی که با کار بر روی چشم‌انداز ایجاد می‌شوند مشخص کند.

بوم پرسونا مشتری

بوم پرسونا مشتری این امکان را برای شما فراهم می‌کند تا به بخش مشتری یک تصویر و یک نام بدهید. این ابزار به شما کمک می‌کند تا به دنیای مشتری پا بگذارید و مهم‌ترین نیازها و خواسته‌هایشان را بشناسید. از آن برای تدوین پروفایلی از هر بخش اصلی مشتریانتان استفاده کنید

بوم سفر مشتری

این بوم ‌به کسب و کار کمک می‌کند تا نیازهای مشتری را شناسایی کند و نیازهای متغیر مشتری را در هر لحظه حساس از این سفر تعریف کند. از این رو کسب و کارها می‌توانند تشخیص دهند که بهترین راه برای ارتباط و پشتیبانی مشتریانشان در این سفر چیست؟

بوم ارزش پیشنهادی
بوم ارزش پیشنهادی

بوم ارزش پیشنهادی روشی ساده برای درک بهتر نیازهای مشتریان و طراحی محصولات و خدمات مورد نیازشان است. به تنهایی کاربرد خوبی دارد اما برای بکارگیری همراه با بوم الگوی کسب و کار و هم چنین دیگر ابزارهای استراتژی کسب و کار و بازاریابی طراحی شده است.

بوم نقشه محیط

بوم نقشه محیط  به شما و تیم‌تان کمک می‌کند تا تفکر خود را فراسوی مرزهای محصول، خدمات و سازمان خود گسترش دهید و گفتگوی عمیق‌تری راجع به اینکه در دنیای اطرافتان چه می‌گذرد و تغییراتی که در جریان است چه تاثیری بر کسب و کار شما در آینده خواهد داشت، داشته باشید.

بوم مدل کسب و کار

از بوم برای توصیف، طراحی، به چالش کشیدن و مبنا قرار دادن مدل کسب و کار استفاده می‌شود. از بوم مدل کسب و کار برای کشف بینش‌ها در خصوص مشتری، اینکه ارزش پیشنهادی چه چیزی را و از چه کانالی پیشنهاد می‌کند، و اینکه شرکت شما چگونه کسب درآمد می‌کند استفاده می شود

بوم داستان سرایی
بوم داستان سرایی

بوم داستان سرایی این امکان را برای شما فراهم می‌کند تا بطور جمعی داستان‌های عالی طراحی کنید که با نیاز مخاطبان شما همخوانی داشته باشند. با استفاده از عناصر بصری، جالب توجه، قابل درک، کنترل شده و الهام بخش.

بوم تابلوی پیشرفت

بوم تابلوی پیشرفت ابزاری است برای درک فرضیاتی که از کسب و کار و استرلتژی بازاریابی بوجود می‌آیند، برای مثال حین استفاده از دیگر بوم‌های استراتژی. هم چنین ابزاری است برای بررسی پیشرفت و اعتبار بخشیدن به این فرضیات.