تحقیق بازار چیست و چرا باید انجام شود؟

روش هایی برای آشنایی با تحقیق بازار

کسب و کار های مختلف نیاز به تلاش های مختلفی برای افزایش سطح کیفی و فروش خود دارند. به همین دلیل تمامی صاحبان مشاغل، تلاش می کنند که بازار کار خود را بشناسند. این کار را به روش تحقیق بازار انجام می دهند. در ادامه الیت بیزینس شما را با تحقیق بازار چیست و چرایی انجام آن آشنا خواهد کرد. 

برای دریافت خدمات نوشتنبیزینس پلنتجارتی با مشاوره کارشناسان خبره، کلیک کنید.

تحقیق بازار چیست؟

برای اینکه بدانید تحقیق بازار چیست در ادامه باید بگوییم که تحقیقات بازار یک فرآیندی است که طی آن شما سعی در شناخت مشتریان بالقوه و بالفعل خود خواهید داشت. سعی می‌کنید اطلاعاتی راجع به مشتریان محصولات و خدمات خود پیدا کنید و آگاه شوید که احتمالا مشتریان شما در برابر یک محصول و یک خدمات چگونه فکر کرده و چه واکنشی نشان می‌دهند. 

 تحقیقات بازار از کارهای ساده شروع شده و به مراحل پیشرفته‌تری منتهی می‌شود. برای مثال زمانی که شما راجع به قیمت و کیفیت محصول رقبای خود پرس و جو می‌کنید، به طور مداوم از مشتریان خود می‌پرسید که چه نظری راجع به محصولات و خدمات شما دارند یا نقاط ضعف و قدرت محصول و خدمات خود را از نگاه آن‌ها می‌پرسید، شما در حال انجام تحقیقات بازار هستید. شما با استفاده از این داده‌ها و اطلاعات تصمیم گیری‌های بعدی شرکت و کسب و کار خود را انجام خواهید داد.

تحقیقات بازار یا Market Research به فرایند جمع‌آوری، تجزیه‌وتحلیل داده‌ها و اطلاعات در خصوص بازار، مشتریان بالقوه، محصولات و خدمات و تاثیر آن ها در بازار گفته می‌شود. در واقع تحقیقات بازار با بررسی رفتار بازار و مشتریان تلاش می‌کند تا درک درست و عمیقی از نیازها، اندازه و سهم بازار را در اختیار کسب‌وکارها قرار دهد. هدف اصلی مارکت ریسرچ ارزیابی قابلیت‌ها و پتانسیل خدمات و محصولات در بازار هدف است. 

برای دریافت خدمات نوشتن بیزینس پلن رستوران با مشاوره کارشناسان خبره، کلیک کنید.

راه اندازی استارتاپ
ادامه مطلب

تحقیق بازار برای کدام کسب و کارها نیاز است؟

چرا باید تحقیق بازار چیست انجام شود؟

همانطور که در بالا گفتیم تحقیق بازار چیست در ادامه می گوییم تحقیقات بازار مزایای زیادی برای انجام دهنده آن دارد. به همین دلیل نیاز است که این تحقیقات برای اکثر کسب و کارها انجام شود. در ادامه مزیت هایی که باعث می شود تحقیق بازار انجام شود، بیان خواهد شد. 

اطمینان از موفقیت ایده

یکی از دلایلی که به خاطر آن تحقیق بازار انجام می شود، اطمینان از موفقیت ایده است. داشتن ایده های عالی در مورد کسب و کار تنها یک روی سکه است. اما به نظر می آید داشتن ایده های عملی چیزی است که کمتر شاهد آن هستیم. از فواید تحقیقات بازاریابی می توان به این موضوع اشاره نمود که این تحقیقات در واقع تنها راهی هستند که قادراند به شما نشان دهند که آیا واقعاً نیازی به کسب و کاری که شما قصد ایجاد آن را دارید وجود دارد یا خیر. آیا جایی برای محصول یا خدمات شما در بازار وجود دارد؟ تا اینگونه از ادامه راه خود اطمینان حاصل نمایید. تحقیق بازار چیست

در این بخش از تحقیق بازار مهم این است که شما بتوانید با اطمینان بگویید که کسب و کار شما نه تنها قادر به راه اندازی موفقیت آمیز است، بلکه برای رشد طولانی مدت نیز مسیر هموار است. 

برای دریافت خدمات نوشتن بیزینس پلن استارتاپ با مشاوره کارشناسان خبره، کلیک کنید.

ایجاد تمایز بین خود و دیگران

ممکن است تصمیم ورود به بازار کاری را گرفته باشید که بسیار شلوغ است. تنها راهی که می تواند به شما کمک کند تا در این شلوغی به چشم بیایید، استفاده از چارچوب تحلیل رقیب (competitor analysis framework) است که یکی از فواید تحقیقات بازار می باشد.  هر کارآفرینی در ابتدای تحقیق بازار خود لزوماً نمی داند که رقبای برتر او چه کسانی هستند. خواه رقبا را بشناسید یا نه، جستجو در گوگل را فراموش نکنید. احتمالاً بیشتر مشتریان شما، از این مسیر شما را پیدا خواهند کرد. تحقیق بازار چیست

یافتن دلایل موفقیت رقبا

 اگرچه لازم است راهی وجود داشته باشد که بتوانید از طریق آن در مقایسه با رقبای خود متمایز شوید، اما ایده های موفقی هم وجود دارند که می توانید از آن ها استفاده کنید. 

برای دریافت خدمات نوشتن بیزینس پلن کشاورزی با مشاوره کارشناسان خبره، کلیک کنید.

10 توصیه کلیدی راه اندازی کسب و کار با سرمایه کم
ادامه مطلب

تحقیق بازار موضوعی مهم در کسب و کارها

تحقیق بازار کاری مهم و حیاتی برای تمامی کسب و کارها می باشد. شما می توانید به کمک تحقیق بازار، جایگاه خود را در بازار پیدا کرده و آن را بهبود بخشید. شما می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد تحقیق بازار به سایت الیت بیزینس مراجعه کرده و پس از مشورت با متخصصان این سایت، اقدام به تحقیق بازار متناسب با شغل خود نمایید.

WhatsApp
Telegram
Email
LinkedIn
Print
Facebook
Twitter
Pinterest
Skype

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای مورد نیاز با * مشخص شده است

نوشتن دیدگاه