طوفان فکری و اهمیت آن در راه اندازی کسب و کارها

طوفان فکری در راه اندازی کسب و کارها چگونه است؟

طوفان فکری در راه اندازی کسب و کارها چیست؟ بسیاری از کسب و کارهایی که امروزه به جایگاه بالایی دست یافته اند و اصطلاحا برند شده اند حاصل یک طوفان فکری بوده اند. Brainstorming یا همان طوفان فکری شامل جریانی از افکار مختلف و بعضا پارادوکسیکال می باشد که در تضاد و تعارض با هم هستند. شما باید با ذهنی به دور از قضاوت و نگاهی بی طرفانه به این جریان های فکری بها دهید و آن ها را مورد ارزیابی قرار دهید.

همین نگاه عاری از قضاوتگری می تواند تاثیر فوق العاده ای در دستیابی به یک ایده مطلوب داشته باشد. فرایند طوفان فکری برای راه اندازی یک کسب و کار میتواند هم به صورت گروهی و هم به صورت فردی انجام شود با این حال نتیجه طوفان های فکری گروهی همیشه درخشان تر از آب در می آید.

برای دریافت خدمات طراحی مدل کسب و کار با مشاوره کارشناسان خبره، کلیک کنید.

تولد ایده های جدید برای طوفان فکری در راه اندازی کسب و کارها

طوفان فکری در راه اندازی کسب و کارها به نوعی است که منجر به تولد ایده های ناب برای راه اندازی یک کسب و کار خواهد شد. ایده هایی که شاید تا کنون در گوشه ذهن و خیال ما خاک می خوردند اکنون با یک جرقه یا طوفان از آن ها پرده برداری خواهد شد. 

این ایده ها معمولا ایده های نابی هستند که تاکنون به ذهن کمتر کسی راه یافته است. بنابراین بهتر است در جریان راه اندازی طوفان فکری، هر ایده ای که برای راه اندازی کسب و کار به ذهنتان می رسد را یادداشت کنید و اصطلاحا یک تخلیه فکری حسابی انجام دهید. بهترین ایده ها همیشه از دل همین تخلیه های ذهنی استخراج می شوند.

افراد با طرز فکرهای مختلفی را گرد هم آورید

اگر می خواهید در راه اندازی کسب و کار موفق عمل کنید، باید ایده های مختلفی در طوفان فکری مطرح شود. لازمه ارائه ایده های متفاوت گرد هم آمدن افراد مختلف با طرز فکرهای گوناگون است. افرادی که دارای طرز فکر مشابهی هستند معمولا نمی توانند در شکوفایی خلاقیت کمکی به همدیگر کنند. افراد گوناگون با تجربیات مختلف، نگرش های متفاوت و ذهنیت های مختلف را وارد ماجرا می کنند و همین موضوع به بال و پر گرفتن کسب و کارتان کمک خواهد کرد.

برای دریافت خدمات مشاوره کسب و کار جهت راه اندازی و توسعه کسب و کار خود با مشاوره کارشناسان خبره، کلیک کنید.

همه چیز درباره هوش رقابتی و اهمیت آن در سازمان ها
ادامه مطلب

چالش های بزرگ با طوفان فکری در راه اندازی کسب و کارها

مطمئنا طوفان فکری در راه اندازی کسب و کارها در نگاه اول ایده هایی شیک و جذاب در یک بسته بندی رویایی و خیال انگیز به نظر می رسند. اما کافیست این بسته بندی شیک را باز کنید تا چالش ها، تعارض ها، تضاد ها، ریسک ها، محدودیت ها و موانع از دل آن بیرون بجهند.

به کمک طوفان فکری در راه اندازی کسب و کارها می توان این بسته بندی شیک را باز کرد و چالش های راه اندازی یک کسب و کار را به خوبی مورد تحلیل قرار دارد. افرادی که در جمع حضور دارند هر کدام هم اگر یک چالش مطرح کنند، می توانید لیستی از چالش های پیش رو و البته راه حل هایی برای آن ها پیدا کنید.

اهمیت طوفان فکری در راه اندازی کسب و کارها

در طوفان فکری انتقادات مطرح می شوند

یک ضرب المثل معروف است که می گوید تا زمانی که نا امید نشوید، نور امید به شما نخواهد تابید. پس باید در مورد ایده هایی که برای کسب و کارتان دارید انتقادهای تند را پذیرا باشید. ممکن است ایده ای از نظر شما ایده آل باشد اما از جنبه دیگری اگر به قضیه نگاه کنید، متوجه شوید که نتیجه آن چیزی جز شکست نیست. 

برای دریافت خدمات طراحی و مشاوره طرح توجیهی کسب و کار با مشاوره کارشناسان خبره، کلیک کنید.

در مورد طوفان فکری در راه اندازی کسب و کارها شما انتقادات مختلف حتی تند و تیز را می شنوید و حسابی ایده ها را حلاجی می کنید. در نتیجه می توانید زوایا و ابعاد مختلف یک موضوع را بررسی کنید و بهترین تصمیم را برای راه اندازی کسب و کار اتخاذ کنید.

اهمیت طوفان فکری در راه اندازی کسب و کارها

بسیاری از ایده های ناب و بکر از دل طوفان های فکری بیرون جسته اند. طوفان فکری در راه اندازی کسب و کارها به عنوان یک راهکار کلیدی برای راه اندازی کسب و کار به حساب می آید. در جلسات طوفان فکری باید گوش شنوایی داشته باشید، انتقاد پذیر باشید، پرسشگر باشید، به خوبی تحلیل کنید، برای چالش ها راه حل پیدا کنید و موانع و محدودیت ها را تشخیص دهید.

برای دریافت خدمات نوشتن بیزینس پلن فروشگاه اینترنتی با مشاوره کارشناسان خبره، کلیک کنید.

بیزینس پلن شرکت تولیدی
ادامه مطلب

در نتیجه از بین ایده هایی که مطرح شده است می توانید یک آنالیز دقیق داشته باشید و بهترین ایده ها را برگزینید. طوفان فکری در راه اندازی کسب و کارها یکی از بهترین اقدامات به حساب می آید و بی شک اگر درست اجرا شود در اغلب مواقع جواب خواهد داد.

WhatsApp
Telegram
Email
LinkedIn
Print
Facebook
Twitter
Pinterest
Skype

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای مورد نیاز با * مشخص شده است

نوشتن دیدگاه