مدل کسب و کار شرکت سرمایه گذاری Healx

مدل کسب و کار شرکت سرمایه گذاری Healx روی درمان بیماران مبتلا به بیماری‌های خاص در حوزه نوظهور پزشکی شخصی‌ سازی شده متمرکز است

مدل کسب و کار شرکت سرمایه گذاری Healx، با الهام از چارچوب مدل کسب و کار تحول آفرین، که روی درمان بیماران مبتلا به بیماری‌های خاص در حوزه نوظهور پزشکی شخصی‌ سازی شده متمرکز است، پیشنهاد داده شد. یک چالش بزرگ برای شرکت‌های دارویی در این حوزه این است که بازار بیماری‌های خاص بسیار کوچک است، در نتیجه شرکت‌ها معمولاً مجبور به دریافت قیمت‌های نجومی برای داروها هستند. (یک دارو به نام Soliris، در هر سال برای بیمار ۵۰۰۰۰۰ دلار هزینه دارد).  البته برخی از درمان‌های بالقوه برای بیماری‌های رایج‌تر در بازار بزرگتر استفاده می‌شوند. این درمان‌ها می‌توانند با نیاز مبتلایان بیماری‌های خاص متناسب شوند، اما معمولاً فقط در مورد افراد دارای مشخصات ژنتیکی خاصی نتیجه‌بخش هستند.

Healx با پلتفرمی وارد می‌شود که با استفاده از فناوری داده‌های انبوه و تجزیه و تحلیل پایگاه‌های داده مختلف متعلق به سازمان‌های مختلف حوزه علوم زیستی و مراقبت سلامت جهانی به‌صورت مؤثر درمان‌ها را با بیماران مبتلا به بیماری‌های نادر سازگار کند. مدل کسب و کار اولیه این شرکت سه مورد از شش ویژگی‌ کلیدی را داشت. در درجه اول ارزش پیشنهادی Healx مبتنی بر اشتراک دارایی بود (برای مثال، ایجاد دسترسی به پایگاه‌های داده کارآزمایی‌های بالینی که اثربخشی اغلب داروها در حوزه‌های درمانی و بیماری‌ها و از جمله بیماری‌های خاص را ثبت می‌کنند). در درجه دوم این کسب و کار با مشخص کردن داروهایی که برای درمان بیماری‌های نادر تحت پوشش پتانسیل بالایی دارند، شخصی سازی بیشتری را نوید می‌دهد. در نهایت، مدل Healx در تئوری با کنار هم قرار دادن شرکت‌های دارویی بزرگ (که داده‌های درمان و آزمایش را دارند) و ارائه‌دهنده‌های مراقبت سلامت (که داده‌هایی در مورد اثربخشی و واکنش‌های ناسازگاری و همچنین مشخصات ژنوم شخصی دارند) یک اکوسیستم همکاری ایجاد می‌کند.

بازآفرینی مدل کسب و کار
ادامه مطلب

چگونه از طریق این ویژگیها عملکرد ارزیابی می‌شود؟ برای ارزیابی شخصی سازی میزان داروهایی را که تاکنون توسط Healx فراهم شده با تعداد بیماران مبتلا به بیماری‌های نادر مقایسه می‌شود که از هر ۷۰۰۰بیماری نادر ۱۰۰۰بیماری را پوشش می‌دهد که در سراسر جهان گروه‌های ذینفعی دارند. این گروه‌ها ۳۵۰ میلیون از مردم جهان را شامل می‌شود که ۹۵ درصد آنها تاکنون هیچ توصیه دارویی مناسبی دریافت نکرده‌اند. با نگاه به نسبت داده‌های شناخته شده بر داروهای بیماریهای نادر که Healx به انها دسترسی دارد( حدود ۲۰ درصد در مرحله استارت آپ) اشتراک گذاری دارایی سنجیده می‌شود. نهایتا اکوسیستم آن با نگاه به اینکه چه تعداد از موسسات دیتا هلدینگ حصور داشته اند ارزیابی شد.

Healx در ابتدا برای جلب رضایت شرکت‌های دارویی جهت پیوستن به پلتفرم دچار مشکل بود؛ این شرکت‌ها نگران بودند که داده‌های درمان آن‌ها به رقبا درز می‌کند. اما تیم Healx برای انگیزه دادن به شرکت‌ها فرصتی را شناسایی کرد. در سال ۲۰۱۴ سرویس سلامت همگانی بریتانیا قانون جدیدی را برای شرکت‌های دارویی وضع کرد: اگر یک درمان پرهزینه موفق نباشد، می‌توان شرکت مسئول را مجبور به بازپرداخت هزینه‌های دارو به ارائه دهنده‌های سرویس سلامت همگانی کرد. مبلغ بازپرداخت برای هر بیماری فرق می‌کرد و براساس هزار پوند بریتانیا محاسبه می‌شد.

موفق نشدن درمان اغلب به‌واسطه اختصاصی بودن ژنوم افراد اتفاق می‌افتد و مدیران Healx متوجه شدند که فناوری آن‌ها می‌تواند با دقت بالا به شرکت‌ها در پیش‌بینی چنین شکست‌هایی کمک کند و به‌صورت بالقوه میلیون‌ها پوند در سال صرفه‌جویی شود.

اخیراً Healx، یک الگوریتم یادگیری ماشین را توسعه داده است که می‌تواند با استفاده از اطلاعات بیولوژیکی بیمار، نه تنها داروها را با نشانه‌های بیماری مطابقت دهد، بلکه می‌تواند پیش بینی کند که دقیقاً کدام دارو برای بیمار موردنظر، چه مقدار اثربخشی را به دنبال دارد. آخرین نسخه مدل کسب و کار آن، شخصی سازی را به حداکثر سطح ممکن می‌رساند و چابکی را نیز به آن می‌افزاید، چرا که درمان بالینی که مجهز به داده‌های بیولوژیکی و الگوریتم هستند، می‌تواند تصمیمات درمانی بهتری بگیرد و مجبور نیست از یک قاعده کلی ثابت در خصوص این که باید از کدام یک از داروهای در دسترس بدون برچسب استفاده کند، پیروی کند. بدین شکل، Healx می‌تواند از تصمیمات درست، غیرمتمرکز و بی درنگ، بگیرد.

تصمیم گیرندگان اصلی
ادامه مطلب

این نسخه از مدل کسب و کار شرکت سرمایه گذاری Healx پتانسیل تحول آفرینی بیشتری هم دارد چرا که چهار مورد از آن شش ویژگی را دارد؛ پیش از این از مشتریان کسب درآمد کرده است و در بلندمدت می‌تواند با ارائه اطلاعات بسیار بیشتر به بیماران پیش از مشورت با پزشک به آن‌ها اختیار بیشتری بدهد. اگرچه هنوز برای پیش‌بینی آنکه این پتانسیل محقق می‌شود یا نه زود است، اما قطعا کسب و کار Healx، مدل مهمی برای بررسی است. این شرکت چند جایزه و سرمایه‌گذاری‌های قابل توجهی از چند صندوق جهانی دریافت کرده است ( شامل  جایزه کسب و کار علوم زیستی در سال ۲۰۱۵ و جایزه مدارس کسب و کار در سال ۲۰۱۶).

شما نمی‌توانید موفقیت یک نوآوری را تضمین کنید (مگر اینکه بازار هدف خیلی کوچکی را انتخاب کنید که مهم نباشد). اما می‌توانید با اطمینان حاصل کردن از اینکه مدل کسب و کارتان فناوری‌های در حال ظهور را با نیازهای بازار مرتبط می‌کند، شانس موفقیت را افزایش دهید. هرچه قدر بتوانید ارتباط‌های بیشتری از این نوع ایجاد کنید، بیشتر احتمال دارد که بتوانید صنعت خود را متحول کنید.

WhatsApp
Telegram
Email
LinkedIn
Print
Facebook
Twitter
Pinterest
Skype

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای مورد نیاز با * مشخص شده است

نوشتن دیدگاه