اهمیت مدیریت استراتژیک منابع انسانی

مدیریت استراتژیک منابع انسانی

اهمیت مدیریت استراتژیک منابع انسانی بسیار زیاد است. کار کردن با نیروی کار معنی پیدا می کند. نبود منابع انسانی برای یک کار برابر با  نابودی آن شغل می باشد. تمام مشاغل، حتی مشاغل اینترنتی نیاز به منابع انسانی برای ادامه فعالیت خود دارند. به همین دلیل صاحبان و گردانندگان این مشاغل باید به فکر مدیریت منابع انسانی کار خود باشند. زیرا در صورتی که این مدیریت وجود نداشته باشد، کار دچار ایراد شده و اعضای مجموعه به خوبی کار خود را انجام نخواهند داد.

اهمیت مدیریت استراتژیک منابع انسانی

الیت بیزینس قصد دارد در ادامه شما را با مدیریت استراتژیک منابع انسانی و اهمیت های متعدد آن آشنا سازد. اگر شما صاحب یا مدیر عامل یک کسب و کار هستید، بهتر است این مقاله را مطالعه کنید تا با نحوه مدیریت منابع انسانی آشنا شوید.

مدیریت منابع انسانی چیست؟ 

بهتر است تعریفی واحد از زبان محققان و نویسندگان این حوزه داشته باشیم. گری دسلر، نویسنده‌ی کتاب مدیریت منابع انسانی که سالهاست در دوره های مدیریت در سراسر جهان به عنوان منبع درسی رشته مدیریت منابع انسانی تدریس می شود، تعریف واحد مدیریت منابع انسانی و وظایف مدیریت منابع انسانی را به شکلی کلی ارائه می دهد. او معتقد است که واحد مدیریت منابع انسانی، از میان وظایف مختلف مدیریتی، مسئولیت کلیه فعالیت‌ها و خط مشی‌های مربوط به کارکنان سازمان را بر عهده دارد.

برای دریافت خدمات نوشتن بیزینس پلن شرکت تولیدی با مشاوره کارشناسان خبره، کلیک کنید.

به طور دقیق‌تر: جذب همکاران جدید، آموزش همکاران، ارزیابی عملکرد کارکنان و پاداش دادن به آن ها و به طور خلاصه ایجاد محیطی سالم و منصفانه برای کارکنان بر عهده ی مدیریت منابع انسانی است. از این رو می توان گفت بخش مدیریت منابع انسانی، بیشترین ارتباط را با نیروی کار خواهد داشت.  مدیریت کردن کارکنان یک شرکت، به دلیل تفاوت های فردی و وظایف شغلی مختلف، کار راحتی نیست.

برای دریافت خدمات نوشتن بیزینس پلن فروشگاه مواد غذایی با مشاوره کارشناسان خبره، کلیک کنید.

استفاده از یک مدل کسب و کار خوب کافی نیست
ادامه مطلب

به همین دلیل مدیریت منابع انسانی با استراتژی های مختلفی صورت می گیرد. هر کدام از این استراتژی ها، دارای اهمیت های خاص خود هستند. در ادامه اهمیت های مدیریت استراتژیک منابع انسانی، بیان خواهد شد.

اهمیت مدیریت استراتژیک منابع انسانی

مدیریت استراتژیک منابع انسانی دارای اهمیت های مختلفی چه برای نیروی کار و چه برای کل سازمان می باشد‌. برای اینکه شما دلایل استفاده از مدیریت استراتژیک منابع انسانی را در کار خود بدانید، بهتر است با اهمیت آن آشنا شوید. 

 کنترل و نظارت بودجه:

مدیریت استراتژیک منابع انسانی با اعمال روش هایی برای کم کردن هزینه های مرتبط با مدیریت نیروی کار، هزینه های بیش از حد را کاهش داده و در بلند مدت کمک می کند تا در هزینه های صرفه جویی شود. علاوه بر این، اداره منابع انسانی به مطالعه و تحلیل روند اشتغال، بازار کار و حقوق و دستمزد مبتنی بر کار برای اطمینان از واقع بینانه بودن دستمزد در رقابت با شرکت های دیگر است. بنابراین اولین اهمیت مدیریت استراتژیک منابع انسانی، کمک به حفظ صرفه اقتصادی فعالیت و عدم ضرر می باشد. 

برای دریافت خدمات نوشتن بیزینس پلن کارخانه با مشاوره کارشناسان خبره، کلیک کنید.

 رضایت کارکنان:

مدیریت منابع انسانی وظیفه دارد تا رضایت کارکنان را جلب کند. کارشناس منابع انسانی، مسوول تعیین این است که آیا کارکنان از سرپرست واحد ها و از کار و وظایف محوله به آن ها راضی هستند یا خیر. متخصصان منابع انسانی علل و دلایل نارضایتی کارکنان فعلی یا قبلی تعیین می کرده و بهترین راه حل ها و موارد را در این زمینه به منظور افزایش روحیه و انگیزه در سراسر شرکت تعیین می کند. دومین اهمیت مدیریت استراتژیک منابع انسانی، راضی نگه داشتن کارکنان، برای افزایش بازدهی می باشد‌. 

 آموزش:

مدیر منابع انسانی باید ارزیابی هایی از کارکنان شرکت به منظور تعیین نوع آموزش و مهارت کارکنان که برای انجام درست و به نحو احسن وظایف آن ها است را انجام دهند. اگر چه باید اطمینان حاصل شود که تمام کارکنان دارای مهارت لازم برای انجام وظایف خود در شرکت هستند، شرکت های جدید یا کسب و کار در مرحله در حال توسعه می توانند از شناسایی نیازهای آموزشی برای کارمندان حال حاضر خود بهره مند شوند. اغلب شرکت ها، این مرحله را برعهده منابع انسانی می گذارند. زیرا مدیریت منابع انسانی، به کارکنان نزدیک تر است و با نیاز های آن ها، آشنایی کامل دارند. 

 اهمیت در حل اختلافات:

فارغ از رضایت شغلی کارکنان، در محل کار قطعا تناقضات و مشکلاتی برای کارمندان، مدیران و همکاران وجود خواهد داشت. با در نظر گرفتن تنوع سبک های کار، شخصیت ها، سطح تجربه و حوزه ی کاری کارکنان، بحث ها و اختلافات رخ می دهد. یک مدیر منابع انسانی یا متخصص که به طور خاص برای رسیدگی به روابط بین کارکنان آموزش دیده است، می تواند این اختلافات را بین مدیر و کارمند یا دو کارمند شناسایی و حل کند و به این ترتیب روابط مثبت کار در سراسر سازمان را بهبود بخشد.

برای دریافت خدمات نوشتن بیزینس پلن کافی شاپ با مشاوره کارشناسان خبره، کلیک کنید.

استراتژی STP چیست؟
ادامه مطلب

علاوه بر این، قادر بودن به حل و فصل اختلافات می تواند رضایت کارکنان را افزایش دهد و روحیه کار در محل کار را افزایش دهد. مدیریت منابع انسانی، که آگاهی کامل نسبت به ویژگی ها، اخلاقیات و سبک کاری کارکنان دارد، به راحتی می تواند اختلافات بین کارکنان را از بین ببرد.

 بهبود عملکرد:

اهمیت دیگر مدیریت استراتژیک منابع انسانی، توسعه سیستم های مدیریت عملکرد است. بدون یک متخصص منابع انسانی برای ساختن برنامه ای که عملکرد کارکنان را ارزیابی می کند، کارکنان ممکن است در شغل هایی قرار بگیرند که برای تخصص و مهارت های آن ها مناسب نیست. این مورد نه تنها به عدم رضایت کارکنان منجر می شود، بلکه افرادی که به طور مداوم پایین تر از انتظارات کارفرما هستند، ممکن است برای شرکت هزینه زایی کنند.

سخن پایانی

اهمیت مدیریت استراتژیک منابع انسانی در دنیای امروزی که بسیاری از مشاغل دارای رقیبان فراوانی می باشند، بسیار زیاد است. بنابراین بسیار مهم است که بخش مدیریت منابع انسانی در اکثر ارگان ها وجود داشته باشد تا بتواند نیازهای کارکنان و همچنین خواسته های مدیران را برآورده سازد. ضریب مقاله سعی شده تا شما با اهمیت مدیریت استراتژیک منابع انسانی آشنا شوید. در صورت داشتن سوالات بیشتر در این زمینه و سایر زمینه های شغلی، می توانید به سایت الیت بیزینس مراجعه کرده و مشاوره های لازم را از آنها دریافت کنید.

WhatsApp
Telegram
Email
LinkedIn
Print
Facebook
Twitter
Pinterest
Skype

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای مورد نیاز با * مشخص شده است

نوشتن دیدگاه