مدیریت استراتژیک چیست و چه کاربردهایی دارد؟

مدیریت استراتژیک

وجه اشتراک تمامی کسب و کارها روبرو شدن با چالش های پیش رو در مسیر توسعه است که کلید طلایی آن مدیریت استراتژیک نام دارد. این نوع مدیریت یک مفهوم است که کسب و کارها با درک اهمیت آن می توانند فارغ از ابعادی که دارند اقدام به تجزیه و تحلیل موقعیت خود نمایند و بدین شکل منافع مالی و غیر مالی سازمان را توسعه دهند.

برای دریافت خدمات نوشتن بیزینس پلن قنادی با مشاوره کارشناسان خبره، کلیک کنید.

مدیریت استراتژیک

محقق نمودن اهداف بلندمدت سازمان که در سایه چشم اندازها قرار دارند به کمک مدیریت استراتژیک امکانپذیر است. در نتیجه کسب و کارها می توانند در بلندمدت از چالش ها و موانع پیش رو جان سالم به در ببرند و بقای خود را حفظ کنند. در ادامه بیشتر با این مفهوم جذاب و کاربردهای آن آشنایی پیدا خواهیم کرد.

آشنایی با مفهوم مدیریت استراتژیک

مدیریت استراتژیک مفهومی است که دربردارنده تحلیل های حرفه ای در مورد مسائل مهم و برجسته یک سازمان است. مدیریت به عهده رهبران ارشد سازمان می باشد. تعیین ماموریت های سازمان، ارزش ها و چشم اندازهای سازمان در افق های زمانی بلندمدت را مدیریت استراتژیک می گویند. در مدیریت مجموعه ای از تصمیمات اتخاذ می شود که عملکرد بلندمدت شرکت را تعیین می کند.

برای دریافت خدمات نوشتن بیزینس پلن فروشگاه پوشاک با مشاوره کارشناسان خبره، کلیک کنید.

در مدیریت استراتژیک هم اوضاع داخلی و هم اوضاع خارجی سازمان رصد می شود و طبق شرایط موجود برنامه های بلندمدت در سایه چشم انداز سازمان تدوین و پیاده سازی می گردد. پایه های اصلی مدیریت را ارزیابی فرصت ها، تحلیل نقاط ضعف و قوت، بررسی رقبا و تهدیدهای خارجی شکل می دهند. ان نوع مدیریت را در لفظ عامیانه می توان با عنوان سیاست کار مطرح نمود. استفاده از سیستم کارت امتیازی متوازن این امکان را می دهد تا عملکرد سازمان به طور دوره ای ارزیابی گردد. در مدیریت به اهداف کلان سازمان پرداخته می شود. رفتار سازمانی در این مقوله نقش بسیار پر رنگی دارد چرا که مسیر رسیدن به موفقیت را جهت دهی می کند.

مدیریت استراتژیک در تصمیم گیری چه کاربردی دارد؟

یکی از چالش های همیشگی و پایان ناپذیر مدیران بحث تصمیم گیری و انتخاب است. از انتخاب هدف گرفته تا انتخاب منابع، فرصت های سرمایه گذاری، کارکنان، تامین کنندگان و مشاورین همگی می توانند مدیر را دچار چالش کنند. در بحث مدیریت استراتژیک، استراتژی های مختلفی مطرح می گردد و در نهایت استراتژی بهینه اتخاذ می شود. بنابراین چالش مدیران در امر تصمیم گیری مرتفع می گردد. استفاده از جدول QSPM کمک می کند تا مدیران موفق به حل مسائل تصمیم گیری شوند.

برای دریافت خدمات نوشتن بیزینس پلن گردشگری با مشاوره کارشناسان خبره، کلیک کنید.

روش‌های ایجاد یک تیم فروش حرفه ای
ادامه مطلب

کاربرد مدیریت استراتژیک در مباحث مالی سازمان

مدیران ارشد به کمک مدیریت استراتژیک می توانند گزارشی از بازخوردها دریافت کنند و بدین وسیله اوضاع مالی شرکت را بررسی کنند. اگر اوضاع در شرایط بهینه ای قرار نداشته باشد می توان با توسعه چشم انداز استراتژیک منافع مالی را بهبود داد. استراتژی قیمت گذاری و بهبود برند از کاربردهای مدیریت استراتژیک در بحث مالی است. مدیران به کمک مدیریت می توانند برنامه ریزی دقیقی برای پرداخت هزینه ها داشته باشند و بر جریان نقدینگی نظارت دائمی نمایند.

برای دریافت خدمات نوشتن بیزینس پلن شرکت خدماتی با مشاوره کارشناسان خبره، کلیک کنید.

کاربرد مدیریت استراتژیک در حوزه منابع انسانی

به کمک مدیریت استراتژیک می توان مشارکت کارکنان را در امر مدیریت سازمان دخالت داد. ارائه شرح وظایف دقیق کارکنان، اطلاع یافتن کارکنان از انتظارات و توقعات مدیریت، ارائه بازخورد و بهبود دائمی رفتار سازمانی و بالا بردن سطح رضایت کارکنان از کاربردهایی است که این نوع مدیریت در حوزه منابع انسانی دارد.

کاربرد مدیریت استراتژیک در تحلیل رقبا

شما به هیچ عنوان نباید رفتار رقبا را تقلید کنید. در اینصورت همیشه یک گام عقب خواهید بود. مدیریت استراتژیک کمک می کند تا نوآوری و خلاقیت را در سازمان خود وارد کنید و به جای فوکوس کردن روی کپی برداری از رقبا، ایده پرداز اصلی برندتان باشید و اقدامات لازم را بر حسب نیاز مشتریان صورت دهید.

کاربرد مدیریت استراتژیک در حفظ ثبات و پایداری سازمان

یکی از مهمترین کاربردهای مدیریت استراتژیک حفظ پایداری و ثبات سازمان است. مسائل غیر قابل پیش بینی هر روز در جامعه، در اقتصادی و در سیاست در حال رخ دادن هستند. اگر می خواهید کمترین تاثیر را از این تغییرات بپذیرید باید از این نوع مدیریت کمک بگیرید.

برای دریافت خدمات نوشتن بیزینس پلن گلخانه با مشاوره کارشناسان خبره، کلیک کنید.

توصیه ‌های استراتژیک برای مدیران تازه‌ کار
ادامه مطلب

مدیریت استراتژیک کسب و کارها را از انفعال رهایی می بخشد و بذر نوآوری را می کارد. در نتیجه سازمان ها به جای واکنش نشان دادن در برابر کنش ها، اعمال نفوذ پیدا می کنند و می توانند آینده را به دستان خود رقم بزنند. مدیران و تمام کارکنان به واسطه مدیریت درگیری و مشارکت بیشتری با سازمان پیدا می کنند و خود را در قبال دستیابی به اهداف بلندمدت سازمان متعهد می دانند.

WhatsApp
Telegram
Email
LinkedIn
Print
Facebook
Twitter
Pinterest
Skype

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای مورد نیاز با * مشخص شده است

نوشتن دیدگاه