معیارهای طرح کسب و کار عالی

معیارهای یک طرح کسب و کار عالی

معیارهای طرح کسب و کار عالی در این نوشته بررسی شده است. تعداد کمی از حوزه های کسب و کار به اندازه سرمایه گذارهای جدید و تعداد کمی از جنبه های سرمایه گذاری جدید به اندازه طرح‌های کسب و کار جذاب هستند. کتابها و مقاله های بیشماری در نشریات مشهور این موضوع را شرح داده اند. تعداد طرح های کسب و کار در سرتاسر ایران و بطور گسترده در سایر کشورهای جهان هر سال رو به افزایش و رقابت است.. برخی از دانشگاه ها دوره های کاملی را به این موضوع اختصاص می دهند. در حقیقت با وجود بحث‌های جنجالی در مورد کسب و کار چیزهایی که نشان دهنده موفقیت‌های چشمگیر یک کارآفرین موفق است شامل نمودارهای پنج ستونی، مجموعه ای از داده ها در صفحه گسترده و پیش بینی های مالی ماه به ماه یک دهه است.

هیچ چیزی نمی تواند فراتر از حقیقت باشد

در حقیقت هر چه طرح دقیق و مفصل تر تدوین شود احتمال سرمایه گذاری در آن بیشتر خواهد بود. بیشتر طرح های کسب و کار چه ایراداتی دارند؟ پاسخ نسبتا ساده است. بیشتر طرحهای کسب و کار به اعداد و ارقام توجه بیشتری دارند اما به اطلاعاتی که برای سرمایه گذاران حرفه ای مهم هستند توجه کمتری دارند. همانطور که هر سرمایه گذار با تجربه ای می داند پیش بینی های مالی برای شرکت جدید بویژه با جزئیات و پیش بینی های ماهانه برای بیش از یکسال فعالیتی بیهوده است. سرمایه گذاری با هدف کارآفرینی همواره برای پیش بینی منافع و درآمدها با عوامل خارج از کنترل بسیاری روبرو می‌شود و در مجموع تعداد کمتری از کارآفرینان می توانند مقدار سرمایه و زمان مورد نیاز برای رسیدن به اهدافشان را پیش بینی کنند. بطور معمول آنها بسیار خوش بین هستند و در پیش بینی های خود مبالغه می کنند. سرمایه گذاران از این مبالغه آگاهی دارند بنابراین آمار و ارقام برنامه های کسب و کار را نادیده می‌گیرند. این ترفندها چرخه بی اعتمادی نادرستی را ایجاد می کنند که به سود هیچیک از طرفین ( کارآفرینان و سرمایه گذاران) نیست.

ریسک در طرح کسب و کار
ادامه مطلب

آیا اعداد در طرح کسب و کار واقعا اهمیت ندارند؟

اشتباه برداشت نکنید. طرح های کسب و کار باید حاوی برخی اعداد باشند اما این اعداد عمدتا باید به شکل یک مدل کسب و کار ظاهر شوند تا نشان دهند اعضای تیم کارآفرینی به عوامل کلیدی موفقیت یا شکست سرمایه گذاران توجه کرده اند. در زمینه تولید چنین محرکی در فرآیند تولید ایجاد می‌شود؛ در چاپ مجله می توان به شماره های تجدید چاپ با امکان پیش بینی اشاره کرد و در نرم افزارها هم تاثیر استفاده از کانال های توزیع گوناگون را می توان خاطر نشان کرد. هم چنین این مدل باید به نقطه سر به سر ( عطف) توجه کند: بدین معنی که کسب و کار در چه سطحی از فروش سودآور می شود. حتی مهم تر اینکه چه زمانی جریان نقدینگی مثبت خواهد شد؟ بنابراین در هر طرح کسب و کار بهتر است چند صفحه به بررسی پرسش های پیش رو اختصاص داده شود.

در روند کار چه اتفاقی می افتد؟ یک طرح کسب و کار خوب شامل چه اطلاعاتی است؟

اگر می خواهید به زبان سرمایه گذاران صحبت کنید و مطمئن شوید که پیش از آغاز سفر کار آفرینی مخاطره آمیز خود پرسش هایتان را به درستی مطرح کرده اید توصیه میکنم طرح کسب و کارتان را براساس مدل آقای ویلیام سالمن با عنوان چارچوب زیر دنبال کنید. البته این چارچوب فرمولی برای برنده شدن به شما نمی دهد. چنین فرمولهایی در بعضی کتاب ها و طرح های نرم افزاری ارائه شده اند از طرف دیگر باید گفت که این چارچوب راهنمایی برای جراحی مغز هم نیست، در واقع این چارچوب چهار عامل را بطور سیستماتیک در هر سرمایه گذاری جدید بررسی می کند:

مراحل نگارش بیزینس پلن خود
ادامه مطلب

اشخاص در معیارهای طرح کسب و کار

 مردان و زنان شروع به سرمایه گذاری می کنند و بخش های بیرونی مانند وکلا، حسابداران و تامین کنندگان خدمات، منابع حیاتی را برای آنان فراهم می کنند.

فرصت در معیارهای طرح کسب و کار

شرحی از کسب و کار است، اینکه چه چیزی را به چه کسی می فروشید و سرعت رشد او چگونه خواهد بود، رشد کردن چه مزیتی دارد و چه کسانی و چه عواملی در مسیر موفقیت آن قرار دارند.

شرایط در معیارهای طرح کسب و کار

بطور کلی تصویری از عواملی مانند مقررات، نرخ بهره، روندهای جمعیتی و تورم و غیره که تغییر در آن ها حتمی است اما کارآفرینان نمی توانند آن تغییرات را کنترل کند.

ریسک و پاداش در معیارهای طرح کسب و کار

تمام چیزهایی که خوب یا بد پیش می روند ( فرصت های سود آور یا زیان ده) را ارزیابی می کنند و درباره چگونگی واکنش تیم کارآفرینی به بحث می پردازند.

توضیح کوتاه مدل

فرضیه این چارچوب می گوید کسب و کارهای بزرگ ویژگی هایی دارند که به آسانی شناسایی می شوند. اما ترکیب و به کارگیری آن ها دشوار است. آن ها یک تیم مدیریتی پرانرژی و با تجربه به صورت سلسله مراتبی از بالا به پایین دارند و اعضای تیم در ارتباط با فرصت هایی که دنبال می کنند دارای مهارت ها و تجربه های خاصی هستند. به عبارت دیگر این افراد در گذشته همکاری موفقیت آمیزی با یکدیگر داشتنه اند. هر فرصت یک مدل کسب و کار پایدار و جذاب دارد. میتواند مزیتی رقابتی پدید آورد وقتی آن را حفظ کند روش های بسیاری برای توسعه ی فعالیت های کسب و کار وجود دارد و این روشها برای شرکت و تیم های مرتبط با آن منحصر بفرد هستند. کسب و کارها می توانند با روش های مختلفی مانند فروش، کوچک سازی و یا تسویه بدهی ارزش آفرینی کنند. با توجه به مقررات و محیط اقتصاد کلان شرایط نیز اهمیت بسیاری دارد، ریسک بطور ضمنی پذیرفته شده است و شرکت روش هایی برای کاهش آثار رویدادهای ناگوار در نظر گرفته است. بطور خلاصه کسب و کارهای بزرگ با هر چهار بخش از این چارچوب بطور کامل پوشش داده می شوند، به شرطی که واقعیت بسیار دقیق آشکار شود.

فرصت در طرح کسب و کار
ادامه مطلب
WhatsApp
Telegram
Email
LinkedIn
Print
Facebook
Twitter
Pinterest
Skype

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای مورد نیاز با * مشخص شده است

نوشتن دیدگاه