مفهوم برنامه عملیاتی چیست؟

برنامه عملیاتی

در این مطلب قصد داریم در مورد مفهوم برنامه عملیاتی به گفتگو بپردازیم بنابراین همراه ما باشید. فرق ندارد هدف شما یک هدف در زندگی شخصی تان است و یا یک هدف در حوزه کسب و کار؛ این برنامه مسیری روشن پیش پای شما ترسیم خواهد کرد. آیا اهداف و چشم اندازهای بلندپروازانه ای دارید که تصور می کنید به دلیل چالش ها و موانع پیش رو به وقوع پیوستن آن ها محال است؟ اگر چنین تصوری می کنید سخت در اشتباهید چرا که کلید طلایی تحقق یافتن چشم اندازهای شما در دستان ” برنامه عملیاتی” است. این برنامه که به آن Action Plan گفته می شود با هدف محقق ساختن اهداف شما طراحی می شود.

برای دریافت خدمات نوشتن بیزینس پلن دانشجویی با مشاوره کارشناسان خبره، کلیک کنید.

آشنایی با برنامه عملیاتی

برنامه عملیاتی یک برنامه جامع است که در دل خود می تواند چندین هدفگذاری کوتاه مدت را شامل شود. در نتیجه بررسی میزان پیشرفت برای شما به کمک برنامه عملیاتی بسیار قابل لمس خواهد بود. این برنامه کمک می کند تا از تاخیرهای احتمالی در جریان پروژه جلوگیری کنید و نرخ پاسخگویی افراد را با توجه به وظایفی که به آنها محول شده بالا ببرید. این برنامه طبق یک زمانبندی دقیق پیش می رود. بنابراین می توان همینجا گفت که برنامه عملیاتی برای مدیران موفق از نان شب واجب تر است!

دلیل الزامی بودن برنامه عملیاتی چیست؟

چرا اصرار داریم که برنامه عملیاتی ضروری است؟ همه ما کسب و کارهای زیادی را دیده ایم که با اهداف بلندپروازانه ای کار خود را آغاز کرده اند و با صرف بودجه های هنگفت کلید آغاز فعالیت حرفه ای شان را زده اند اما پس از چندی سقوط وحشتناکی را تجربه کرده اند. کسب و کار آنها به کلافی سردرگم بدل شده و رشته کار حسابی از دست آنها خارج شده. بنابراین راهی جز پایان دادن به کسب و کارشان برای آنها باقی نمانده است. شاید برایتان جالب باشد بدانید که عمده شکستهایی که کسب و کارها در آغاز کار خود تجربه می کنند به دلیل عدم بهره مندی از این برنامه است.

برای دریافت خدمات نوشتن بیزینس پلن تجارتی با مشاوره کارشناسان خبره، کلیک کنید.

اصول برنامه ریزی مدیریت کسب و کار ها
ادامه مطلب

برنامه عملیاتی کمک می کند تا شما به عنوان یک تازه وارد به دنیای کسب و کار توان مقابله با چالش ها و موانع را داشته باشید و بتوانید از پس شرایط بحرانی به خوبی برآیید. این برنامه در واقع منجر به تمرکز بهینه بر پروژه می شود و احتمال شکست را به طرز قابل توجهی کاهش می دهد.

داشتن برنامه عملیاتی چه مزیت هایی دارد؟

برنامه عملیاتی سراسر مزایای بی پایان است. تعدادی از مزایای بارز این برنامه به شرح زیر است؛

برای دریافت خدمات نوشتن بیزینس پلن رستوران با مشاوره کارشناسان خبره، کلیک کنید.

  • این برنامه باعث جهت دهی درست برای نائل شدن به اهداف تعیین شده خواهد شد.
  • این برنامه مشخص خواهد کرد که شما چه گامهایی را باید در چه بازه های زمانی بردارید و چگونه هر مرحله را به پایان برسانید.
  • شما این امکان را دارید تا به کمک برنامه عملیاتی میزان پیشرفت خود را مورد تحلیل قرار دهید و نقاط ضعف و قوت خود را در رسیدن به اهداف تان شناسایی کنید.
  • داشتن برنامه عملیاتی موجب انگیزه بخشی به شما و متعهد شدن شما به اهداف تان خواهد شد.
  • این برنامه به شما کمک می کند تا وظایف را بر اساس میزان تلاش لازم اولویت بندی و زمانبندی کنید.

چگونه باید برنامه عملیاتی بنویسیم؟

برای نوشتن برنامه عملیاتی باید از مشاورین و متخصصین این امر کمک بخواهید به ویژه اگر هدف تان نگارش برنامه عملیاتی برای یک کسب و کار است. با این حال اگر در این زمینه دانش کافی داشته باشید می توانید از پس چالشهای نگارش این برنامه برآیید و زمانبندی درستی برای وظایف و اهداف کوتاه مدت صورت دهید. مراحل نگارش برنامه عملیاتی بدین شرح است؛

برای دریافت خدمات نوشتن بیزینس پلن استارتاپ با مشاوره کارشناسان خبره، کلیک کنید.

  • تعیین کردن اهداف SMART؛ یک هدف هوشمندانه، مبتنی بر زمان، واضح، دست یافتنی و قابل اندازه گیری تعیین کنید.
  • مشخص کردن لیست اقداماتی که باید صورت پذیرند؛ تا حد امکان گام های پیش رو و اقدامات را خرد کنید.
  • تهیه یک جدول زمانی؛ برای اقدامات و تارگت های کوتاه مدت زمان مشخصی تعیین کنید.
  • تخصیص منابع؛ تعیین منابع لازم و اشخاص دارای صلاحیت برای انجام هر اقدام.
  • تحلیل نرخ پیشرفت؛ نرخ پیشرفت را بر اساس معیارهای استاندارد در گزارشات ارائه شده بررسی کنید.

نتیجه گیری

برنامه عملیاتی برنامه ای است که طی آن مسیر پیش رو برای محقق شدن اهداف تان روشن و هموار خواهد شد. این برنامه به سندی گفته می شود که محتوای آن شامل وظایفی است که عمل به آن ها شما را به هدف تان خواهد رساند. در این برنامه یک جدول زمانی تعریف می شود که باید طبق آن عمل نمود. هر مرحله از برنامه دارای یک بازه زمانی می باشد که میزان پیشرفت شما در آن بازه مشخص خواهد شد. گفتنیست جزئیات این برنامه با توجه به منابع و میزان پیچیدگی هدف تان تعیین می شود.

WhatsApp
Telegram
Email
LinkedIn
Print
Facebook
Twitter
Pinterest
Skype

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای مورد نیاز با * مشخص شده است

نوشتن دیدگاه