استارت آپ

راه اندازی استارتاپ

چند سال اخیر نام استارتاپ و راه اندازی استارتاپ را زیاد شنیده ایم. تا چند دهه ی اخیر روند رشد کسب و کارها روندی پر سرعت نبود. کسب و کارها هر کدام در لاک خود بودند و به شیوه های سنتی اداره می شدند. کمتر کسب و کاری را می دیدیم که در ارائه خدمات جرئت به خرج داده باشد و نوآوری را چاشنی کارش کرده باشد. خلق نوآوری در کسب و کارها با گسترش فناوری شروع شد. این همان نقطه ای بود که استارتاپ برای اولین بار کلید خورد. در واقع استارتاپ مفهومی بود که به افراد این جرات و جسارت را داد تا قدم در مسیر خلق کسب و کارهای نورآورانه بگذارند و کلیشه های قدیمی را در هم بشکنند.

استارت آپ چیست؟

تعاریف مختلفی برای استارتاپ وجود دارد که نمی توان به تمام آن ها استناد کرد. در چند وقت گذشته شاهد این بوده ایم که بازار پا گرفتن برخی حرفه ها تحت جو مسموم و رقابتی ناسالمی بوده است. بسیاری از کسب و کارها با زدن برچسب استارتاپ به خود سعی در جلوه دادن آن صنعت به عنوان یک صنعت حرفه ای و نوآورانه داشته است. راه اندازی استارتاپ هر چند که ساده به نظر می رسد اما دشواری های خاص خود را نیز دارد و مهمتر از همه اینکه نباید شامل ایده های کپی برداری شده باشد. این همان معضلی ست که دنیای امروز گرفتارش شده است.

آنچه که استارتاپ را از کسب و کارهای سنتی متمایز کرده است رشد مرحله ای آن هاست. استارتاپ ها رشد مرحله ای دارند و روند صعودی آن ها پله ای می باشد در واقع برای رسیدن به درآمد و سودآوری باید زمان بیشتری انتظار کشید. از آنجایی که استارتاپ یک ایده نوآورانه در پس خود دارد و مشابه سایر کسب و کارها نیست باید با تخصص و برنامه ریزی در آن قدم گذاشت. امکان سنجی یکی از مهمترین مراحل راه اندازی استارتاپ است که شاید در راه اندازی بسیاری از کسب و کارهای سنتی به آن توجهی نشود.

راه اندازی استارتاپ
فرم زیر را جهت ارتباط با کارشناسان مجموعه پر کنید
در این کادر نام و نام خانوادگی خود را بنویسید
آدرس ایمیل خود را به صورت کامل در کادر زیر وارد نمائید
لطفا شماره موبایلی که پاسخگو هستید را در کادر زیر وارد نمائید.
لطفا یکی از خدمات را انتخاب نمائید.
از بین خدمات بیان شده یک مورد را انتخاب نمائید. اگر خدمات درخواستی شما در بین گزینه ها نیست سایر را انتخاب نمائید.
اگر به ارائه توضیحات بیشتر نیاز دارید "بله" را انتخاب نمائید، در غیر اینصورت "خیر" را انتخاب نمائید.
توضیحات بیشتر را در کادر زیر وارد نمائید.
تصویر کپچا

این به ما کمک می کند تا از هرزنامه ها جلوگیری کنیم، از شما متشکرم

فرم زیر را جهت ارتباط با کارشناسان مجموعه پر کنید
در این کادر نام و نام خانوادگی خود را بنویسید
آدرس ایمیل خود را به صورت کامل در کادر زیر وارد نمائید
لطفا شماره موبایلی که پاسخگو هستید را در کادر زیر وارد نمائید.
لطفا یکی از خدمات را انتخاب نمائید.
از بین خدمات بیان شده یک مورد را انتخاب نمائید. اگر خدمات درخواستی شما در بین گزینه ها نیست سایر را انتخاب نمائید.
اگر به ارائه توضیحات بیشتر نیاز دارید "بله" را انتخاب نمائید، در غیر اینصورت "خیر" را انتخاب نمائید.
توضیحات بیشتر را در کادر زیر وارد نمائید.
تصویر کپچا

این به ما کمک می کند تا از هرزنامه ها جلوگیری کنیم، از شما متشکرم

مهم ترین رکن در تعریف استارتاپ ارائه خلاقیت و نوآوری در ایده پردازی می باشد. در واقع راه اندازی یک کسب و کار یا راه اندازی استارتاپ مدرن از صفر تا صد بدون کپی برداری از ایده های دیگران می تواند شما را در مسیر راه اندازی یک استارتاپ سالم و موفق هدایت کند. عمده استارتاپ ها بر بستر تکنولوژی و فناوری شکل می گیرند. شروع یک استارتاپ و کلید زدن آن لزوما نیاز به دانش علمی پیچیده ای ندارد. در واقع برای راه اندازی یک استارتاپ  لزومی به خلق یک محصول جدید یا ناشناخته نیست. شما می توانید یک روش جدید برای ارائه محصول خلق کنید. استارتاپ های زیادی در حوزه های فروش و بازاریابی در سال های اخیر به موفقیت رسیده اند و دلیل آن اشباع شدن بازار از شیوه های سنتی و کسالت بار قدیمی بوده است.

راه اندازی استارتاپ

مشتریان امروزی به دنبال ایده های نو و خلاقانه برای راه اندازی استارتاپ هستند. دنیای استارتاپ ها جهانی لبریز از ایده های نوآورانه است که برای عملی کردن آن ها باید مراحل دقیقی را طی کنید تا به موفقیت برسید. این را هم در نظر داشته باشید که قدم گذاشتن در مسیر خلق یک استارتاپ شما را لزوما با نتیجه ای اثربخش روبرو نخواهد کرد.

بنابراین گاهی اوقات ممکن است نیاز به مداومت و استمرار در این مسیر داشته باشید تا در نهایت بتوانید جوابی که می خواهید را بگیرید. به همین دلیل است که کمک گرفتن از مجموعه های حرفه ای در راه اندازی استارتاپ می تواند مسیر شما را بسی کوتاه تر کند.

در ادامه قصد داریم مراحل  راه اندازی استارتاپ موفق را بررسی کنیم. بنابراین اگر شوق راه اندازی استارتاپ در وجودتان شعله ور شده است و با انگیزه ای مضاعف قصد شکافتن این مسیر را دارید در ادامه با ما همراه شوید تا این مراحل را در کنار هم بررسی کنیم.

مراحل راه اندازی استارتاپ موفق

در این بخش قصد داریم مراحل راه اندازی یک استارتاپ موفق را بررسی کنیم. بسیاری از استارتاپ ها در ابتدای راه با شکست مواجه می شوند. ممکن است افراد با اهداف نوآورانه و رویای در هم شکستن چارچوب های قدیمی و کهنه قدم در مسیر راه اندازی استارتاپ بگذارند اما به نتیجه دلخواه نرسند. مراحل راه اندازی استارتاپ موفق ممکن است از دید کارشناسان دارای کمی تفاوت های جزئی باشد اما سعی ما در این است که استخوان بندی اصلی این روند را در اینجا ترسیم کنیم:

 1. خلق ایده های نو

همه چیز از خلق یک ایده ی نو کلید می خورد. شما می توانید برای راه اندازی استارتاپ یک ایده ی جدید خلق کنید و یا از کسب و کارهای خارجی برای خلق ایده کمک بگیرید. دقت داشته باشید که ایده شما نباید کپی برداری شده از سایر کسب و کارها باشد. ممکن است ایده ای که مدت ها ذهن شما را درگیر کرده بود توسط فردی دیگر اجرا شود بنابراین در عملی ساختن ایده های خود سرعت عمل داشته باشید و آن ها را دست کم نگیرید. گاهی اوقات همین ایده های ساده و به نظر مسخره می توانند سرمنشا یک کسب و کار جهانی شوند.

 1. طراحی بیزینس پلن

به این فکر نکنید که برای تهیه نقشه راه باید همه چیز پرفکت و اصولی باشد. همین که یک کاغذ و قلم بردارید و نقشه راه را به زبان خودتان روی آن بنویسید یعنی بخش مهمی از اینر مسیر را طی کرده اید. تا زمانی که هیچ اقدامی انجام ندهید اتفاقی رخ نخواهد داد. نقطه ی ابتدا و نقطعه ی پایان را در این نقشه مشخص کنید. اهداف تان را تعیین کنید و کمی هم چاشنی خیال پردازی به آن اضافه کنید. به هر حال قرار است و کسب و کارتان تفاوتی با سایر کسب و کارها داشته باشد. شما می توانید بوم مدل استارتاپ تان را از شرکت های موفق و سرآمد در حوزه خود ایده برداری کنید. دقت داشته باشید که کپی کردن بوم مدل کسب و کار راه درستی نیست و شما می توانید تنها ایده برداری کنید تا بیزینس مدل موفقی داشته باشید. 

طرح توجیهی بسته بندی خشکبار
ادامه مطلب

اگر یک بیزینس پلن دقیق داشته باشید می توانید با دادن ورودی به آن خروجی را دریافت کنید بنابراین می توانید یک دیدگاه شفاف در مورد سودآوری استارتاپ تان داشته باشید. شما می توانید با استفاده از بیزینس کسب و کار تمام محرک های موثر روی استارتاپ تان را بررسی کنید و آن ها را در نتیجه دخیل کنید. شفافیت و انعطاف پذیری دو مولفه مهم در مورد طراحی بیزینس پلن است بنابراین سعی کنید برای طراحی بیزینس پلن از شرکت های متخصص و حرفه ای در این حوزه کمک بگیرید.

 1. برنامه ریزی استراتژیک (تعیین اهداف کوتاه مدت و بلند مدت برای استارتاپ)

در این مرحله باید مسیر و نقشه ای که برای رسیدن به هدف مشخص شده است را به اهداف کوتاه مدت بشکنید. در واقع باید یک برنامه ریزی استراتژیک داشته باشید. بدون داشتن برنامه ریزی مدون احتمال رسیدن به موفقیت بسیار کم خواهد بود. شما هیچ گاه نمی توانید در راه اندازی یک استارتاپ توقع یک ضرب رسیدن به هدف اصلی را داشته باشید. بنابراین باید اهداف کوتاه مدت برای استارتاپ مورد نظرتان تعیین کنید.

 1. نیاز سنجی

این مرحله را از قلم نیندازید که از مهم ترین مراحل راه اندازی یک استارتاپ موفق است. برای اینکه استارتاپ شما نتیجه ثمربخش داشته باشد باید نیازسنجی کنید. اگر قصد دارید محصولی جدید به بازار ارائه دهید در این باره باید تحقیق کنید که خریداران آیا به محصول شما نیاز خواهند داشت؟ اصلا جامعه هدف شما چه کسانی هستند؟ چه میزان استقبال از این محصول صورت خواهد پذیرفت؟ چه محصولاتی مشابه محصول شما در بازار وجود دارد؟ و یا اگر قصد دارید شیوه ای جدید در فروش یک محصول ارائه دهید و یا خدماتی نوین برای ارائه به مشتریان در نظر گرفته اید به این موضوع فک کنید که این خدمات تا چه حد مورد استقبال مشتریان خواهد بود؟ هزینه مورد نیاز برای دریافت این خدمات حدودا چقدر است؟ ایا مشتریان حاضرند برای دریافت خدمات شما چنین هزینه ای پرداخت کنند؟ آیا فرد دیگری در حال انجام کاری مشابه شما می باشد؟

برای دریافت خدمات مشاوره کسب و کار جهت راه اندازی و توسعه کسب و کار خود با مشاوره کارشناسان خبره، کلیک کنید.

 

تحلیل رقبا در راه اندازی استارتاپ

سعی کنید در این موارد تحقیق کنید و اصطلاحا رقبای احتمالی تان را در صورت وجود تحلیل کنید و زیر ذره بین بگذارید و بررسی کنید افرادی که در حوزه مشابه شما فعالیت می کنند چگونه به موفقیت رسیده اند. نظر گرفتن از دیگران می تواند در این بخش بسیار راهگشا باشد.

 1. ثبت ایده به نام خود

شما باید سریعا ایده تان را به نام خود ثبت کنید. سعی کنید ایده تان را برای راه اندازی استارتاپ با افراد زیادی در میان نگذارید. افرادی زیادی با مرتکب شدن این اشتباه ایده شان به سرقت رفته است. ممکن است شما در طی مراحل تامین سرمایه در حالی که ایده تان را با دیگری در میان گذاشته اید متوحه شوید که او زودتر از شما برای راه اندازی استارتاپ اقدام کرده است. این مرحله را در صورتی که ایده تان بسیار یونیک و منحصر به فرد می باشد باید حتما طی کنید در غیر اینصورت چندان اهمیت ندارد.

 1. تولید نمونه اولیه در صورت ارائه محصول

اگر استارتاپ شما حول تولید یک محصول جدید می چرخد باید اقدام به تولید یک نمونه اولیه نمایید. این موضوع در مورد استارتاپ های خدماتی به شیوه ای دیگر صادق است. تولید نمونه اولیه و عرضه آن به بازار کمک می کند تا شما یک تحلیل حدودی در مورد واکنش و میزان استقبال خریداران و مشتریان از محصول خود داشته باشید. بنابراین تصمیم می گیرید که آیا آن را در سطح وسیع به تولید برسانید یا خیر.

 1. ثبت قانونی استارتاپ

تا این مرحله شما در حال آزمون و خطا و سنجش ایده خود بودید. چنانچه نتیجه آزمایشات اثر بخش بود می توانید برای راه اندازی قانونی استارتاپ خود اقدام کنید.

 1. امکان سنجی و تامین سرمایه مورد نیاز

امکان سنجی یکی از مراحل مهم راه اندازی استارتاپ است که نباید فراموش شود. شما برای اینکه یک استارتاپ راه اندازی کنید به مقدار مشخصی سرمایه نیاز دارید و باید از بابت تامین سرمایه مورد نیاز خیالی آسوده داشته باشید. امکان سنجی یا تهیه طرح توجهی شامل تمامی مواردی می شود که طرح شما در بر خواهد داشت. بنابراین سرمایه اولیه مورد نیازتان را می توانید تخمین بزنید. شما حتی می توانید با استفاده از طرح توجیهی اقدام به دریافت وام از بانک برای راه اندازی استارتاپ خود نمایید.

بنابراین سعی کنید در این مرحله از متخصصین حرفه ای در این زمینه کمک بگیرید. شما می توانید به غیر از بانک سرمایه گذاران دیگری را هم برای راه اندازی استارتاپ خود پیدا کنید. چنانچه طرح توجیهی شما دقیق و اصولی باشد بی شک پیدا کردن سرمایه گذار کار سختی نخواهد بود.

توصیه می شود که برای طی کردن مراحل راه اندازی استارتاپ موفق باید حتما از مجموعه های حرفه ای و متخصص در این زمینه کمک بگیرید. داشتن دانش، مهارت، تخصص و تجربه در این زمینه می تواند احتمال موفق شدن شما را افزون کند.

آموزش اصول راه اندازی استارت آپ

اگر کمی از اخبار دنیای استارتاپ ها اطلاع داشته باشید پس به خوبی می دانید که بسیاری از استارتاپ ها در همان قدم های اول با شکست مواجه می شوند. به نظر شما دلیل آن چیست؟ چرا بسیاری از استارتاپ ها بدون اینکه به مراحل معرفی و پا گرفتن برسند در همان ابتدای راه وارد مسیر نابودی و انهدام می شوند؟ دلیل آن روشن است. هر چند که این موضوع می تواند دلایل گوناگونی داشته باشد اما بدیهی ترین و کلیدی ترین دلیل آن عدم رعایت اصول راه اندازی استارتاپ می باشد.

همانطور که گفته شد راه اندازی استارتاپ نیاز به رعایت اصول خاصی دارد. بسیاری از افراد تصور می کنند همین که سرمایه ای دست و پا کنند و ایده ای نوآورانه داشته باشند می توانند وارد این مسیر شوند در حالی که ممکن است بعد از برداشتن چند قدم به شدت زمین بخورند.

آنچه که در راه اندازی استارتاپ بسیار اهمیت دارد داشتن یک مدل و امکان سنجی است. در واقع شما باید یک نقشه کسب و کار حرفه ای یا بوم مدل کسب و کار داشته باشید. اگر بخواهیم این موضوع را ساده تر شرح دهیم باید از شما بخواهیم فردی را تصور کنید که بدون داشتن نقشه وارد یک مسیر پرپیچ و تاب شده است. مسیری که هیچ شناختی از آن ندارد، تجهیزاتی مناسب برای گذر کردن از پرتگاه ها را در اختیار ندارد و هیچ ایده ای ندارد که در انتهای مسیر چه چیز در انتظار اوست. آیا منطقی ست که این فرد مسیرش را در عین ناآگاهی آغاز کند؟ طبیعتا پاسخ این سوال منفی ست. بنابراین برای راه اندازی استارتاپ باید اصول و قواعد آن را رعایت کرد.

اما چه کسانی این اصول را می دانند؟ مشخصا هر فردی نمی تواند در حوزه راه اندازی استارتاپ تخصص داشته باشد. این تخصص نزد افرادی ست که در این زمینه مهارت، دانش، تخصص و از همه مهمتر تجربه دارند. در این بخش قصد داریم مهم ترین اصول راه اندازی یک استارتاپ موفق را با شما در میان بگذاریم و بررسی کنیم که در آموزش اصول راه اندازی استارتاپ چه می گذرد؟ بنابراین برای قدم گذاشتن در این مسیر این اصول را به خاطر بسپارید.

 • پیش از هر چیز اقدام به ارزیابی خودتان نمایید

از خودتان این سوال را بپرسید که اصلا هدف تان برای راه اندازی یک استارتاپ چیست؟ چه نوع استارتاپی را می خواهید راه اندازی کنید؟ چه مهارت هایی دارید؟ آیا توان صبر پیشه کردن تا رسیدن به نتیجه دلخواه را دارید؟ آیا تجربه کافی برای راه اندازی استارتاپ دارید؟ اگر شکست بخورید چه خواهید

کرد؟ به چه تعداد نیروی کار احتیاج دارید؟ سرمایه ای که اکنون برای راه اندازی استارتاپ در دست دارید چقدر است؟ آیا اهل ریسک کردن هستید؟ سعی کنید با پاسخ دادن به این سوالات یک دیدگاه خوب و شفاف از خودتان به دست آورید و خود را ارزیابی کنید. این یکی از مهمترین اصول راه اندازی استارتاپ می باشد. دانستن حقایق در ابتدای راه بسیار بهتر از این است که در نیمه های راه متوجه شوید مسیر اشتباهی را آماده اید.

 • پرورش ایده تجاری در ذهن

به این فکر کنید که آیا هم اکنون ایده ای در ذهن دارید؟ شما چگونه می توانید یک تغییر هر چند کوچک اما خلاقانه در دنیای کسب و کار ایجاد کنید. بدین منظور سعی کنید به نیازهای جامعه فکر کنید. پرسشنامه تهیه کنید و یا در وبسایت های خارجی برای بررسی ایده های مختلف جستجوهای زیادی انجام دهید. از لازمه های راه اندازی استارتاپ این است که ایده های زیادی را بررسی کرده باشید. گاهی اوقات اولین ایده یهترین ایده نیست بنابرین ایده های مختلف را چک کنید. سعی کنید تحقیقات بسیاری انجام دهید. شرکت های مشابهی که در این زمینه فعالیت دارند را مورد بررسی قرار دهید.

 • نحوه رسمی کردن استارتاپ را بیاموزید

از مهمترین اصولی که برای راه اندزی استارتاپ باید آموزش ببینید شیوه رسمی کردن یک استارتاپ است. شما باید بدانید که چگونه استارتاپ تان را رسمی کنید. شما باید این موارد را بیاموزید؛ تعیین ساختار دقیق برای تجارت خود، انتخاب یک اسم با معنی و خلاقانه برای استارتاپ، ثبت کسب و کار، بررسی میزان مالیات، باز کردن حساب بانکی برای شرکت و تعیین یک مکان برای راه اندازی استارتاپ. شما می توانید استارتاپ خود را به طور مجازی راه اندازی کنید بنابراین باید زیرساخت های لازم جهت برقراری ارتباط با نیروهای کاری را فراهم کنید.

 • چگونه برنامه بازاریابی تهیه کنیم

 شما در آموزش اصول راه اندازی استارتاپ یاد می گیرید که چگونه باید صفر تا صد نقشه راه را برنامه ریزی کنید. در واقع شما باید یک برنامه بازاریابی دقیق داشته باشید که جدول زمانی در آن به صورت اصولی طراحی شده باشد. تدوین استراتژی، تحلیل رقبا و تعیین بودجه باید در این برنامه گنجانده شود.

 • چگونه تشکیل تیم دهیم

اینکه برای راه اندازی استارتاپ باید چگونه تشکیل یک تیم قوی دهیم از مهم ترین اصول آن است. شما بدین منظور باید شرح وظایف دقیقی برای هر پست کاری تعریف کنید. صلاحیت های هر نقش را تعیین کنید و بعد اقدام به اخذ نیرو نمایید. فرآیند استخدام نیرو خود داستانی جدا دارد و رهتر است اگر در آن تخصص ندارید آن را به یک مجموعه حرفه ای بسپارید.

آشنایی با مسیر تبدیل ایده به کسب و کار
ادامه مطلب

انواع استارتاپ و دسته بندی های آن

آنچه که تحت عنوان استارتاپ و انواع آن مطرح می شود می تواند از جنبه های مختلف مورد بررسی قرار گیرد. در واقع می توان استارتاپ ها را از دیدگاه های مختلف مورد بررسی قرار داد و دسته بندی کرد. به عنوان مثال دسته بندی استارتاپ ها از نظر سرمایه اولیه، دسته بندی استارتاپ ها از نظر ابعاد، دسته بندی استارتاپ ها از نظر جایگاه و یا وابستگی به فناوری. با این حال یک دسته بندی مدون برای استارتاپ ها به طور کلی در نظر گرفته شده است که در آن انواع استارتاپ گنجانده شده است. در ادامه آن را بررسی خواهیم کرد:

 • استارتاپ بر اساس سبک زندگی

این نوع استارتاپ ها با سبک زندگی افراد مختلف در ارتباط است. در پس این استارتاپ ها یک هدف اصلی وجود دارد و آن هم کمک به افراد برای بهبود کیفیت زندگی شان می باشد. این نوع استارتاپ ها می توانند مجازی باشند و یا در فضای حقیقی فعالیت کنند با این حال می توانند قدمی مثبت در راستای ارتقا کیفیت زندگی دیگران بردارند.

استارتاپ هایی که در حوزه آموزش، ورزش، آشپزی یا مهارت های روانشناسی باشد. این مشاغل توسط افرادی طراحی می شود که به آن حوزه علاقه دارند و به همین دلیل به طور داوطلبانه و خودخواسته آن مشاغل را اداره می کنندو فریلنسرها و برنامه نویسان نیز می توانند جزو این دسته از استارتاپ ها باشند.

 • استارتاپ مشاغل و کسب و کارهای کوچک

نوع دیگری از استارتاپ ها وجود دارد که هدف اصلی آن ها ایجاد رفاه و آسایش برای حلقه محدودی از افراد است. در عین حال که خدمات خوبی ارائه می دهند سعی در این دارند که با داشتن یک کسب و کار کوچک برای عده ای از افراد نان آوری کنند. به عنوان مثال فروشگاه های خانوادگی، آرایشگاه ها، گلخانه ها و یا شیرینی فروشی ها می توانند جزو این دسته از مشاغل باشند. شاید سودآوری این نوع استارتاپ ها زیاد نباشد اما ثبات آن ها در دنیای کسب و کارهای امروزی نسبتا خوب و قابل قبول است و می توان به آینده پایدار آن ها امیدوار بود.

 • استارتاپ هایی با هدف فروش

بسیاری از اپلیکیشن هایی استفاده می کنیم دیگر در انحصار یک کمپانی نیستند. نمونه اش اینستاگرام که چندی پیش به فیسبوک فروخته شد. این موضوع در مورد اپلیکیشن واتساپ نیز رخ داد. بسیاری

از غول های تجاری دنیا یک استارتاپ را راه اندازی می کنند تا در زمانی که ارزش آن به حد قابل قبولی رسید امتیاز آن را به برندهای دیگر بفروشد و از این راه سود بالایی کسب کند.

 • استارتاپ های نوآور

بسیاری از استارتاپ ها نه تنها در بدو تولد بلکه در حین چرخه عمرشان نیز دائما محصولات و خدمات نوین ارائه می دهند. آن ها به خوبی دریافته اند که اگر خلاقیت را از چرخه تولیدات خود حذف کنند بی شک بعد از مدتی با رکود و از دست دادن مشتریان مواجه خواهند شد. بنابراین سعی در این دارند تا شیوه های نوآورانه و خلاقانه را برای طراحی محصول در پیش بگیرند. آن ها خود را سریعا با شرایط جدید وفق می دهند و همواره به فکر کسب رضایت مشتری و غافلگیر کردن او هستند.

 • استارتاپ های توسعه پذیر

این نوع استارتاپ ها با ایده ای بکر کار خود را شروع می کنند و در سر ایده هایی تاب می پرورانند. آن ها قصد دارند با ایده های خود دنیا را تکان دهند. نمونه این استارتاپ ها کمپانی هایی هستند که نام شان از هر نام دیگری به گوش ما آشناست. گوگل، EBay، آمازون و اوبر و فیسبوک از جمله این کمپانی ها هستند که در ابتدا در قالب یک استارتاپ فعالیت خود را آغاز کردند.

 • استارتاپ های اجتماعی

 نوع خاصی از استارتاپ ها وجود دارند که هدف آن ها کسب در آمد نیست. شاید تعجب کنید. در دنیایی که همه افراد به فکر سود خود هستند مگر می شود یک استارتاپ هدفش چیزی غیر از کسب در آمد باشد؟ بله می شود. به این استارتاپ ها، استارتاپ اجتماعی می گویند. این نوع کسب و کارها با اهداف خیریه و کمک به دیگران رونق می گیرند. هدف اصلی این استارتاپ ها بهبود دادن سطح زندگی افراد دیگر و کمک های خیریه می باشد در حالی که هیچ در آمدی هم در کار نیست. افرادی که در این استارتاپ ها شرکت می کنند عدمتا افرادی هستند که به طور داوطلبانه علاقه به کارهای خیریه دارند.

بهترین چک لیست راه اندازی استارتاپ در ایران

شما برای راه اندازی یک استارتاپ می توانید یک چک لیست داشته باشید و طبق آن عمل کنید. هر چند که در بالا گام های راه اندازی یک استارتاپ موفق را به حضورتان رساندیم با این حال داشتن یک چک لیست جای دوری نمی رود. چک لیست باعث می شود تا شما از مسیری که دارید خارج نشوید و طبق برنامه عمل کنید. جدای از این ها برای راه اندازی استارتاپ در ایران باید مراحل خاصی را طی کنید که ار جمله مهمترین آن ها دریافت مجوزهای مربوطه می باشد. در این بخش یک چک لیست کلی از مراحل راه اندازی استارتاپ در ایران آورده شده است که می تواند برای شما بسیار مفید فایده باشد.

 1. ایده پردازی
 2. انجام تحلیل SWOT برای تحلیل نقاط ضعف و قوت
 3. در نظر گرفتن جامعه هدف های مختلف
 4. در نظر گرفتن مهمترین نیازها برای هر جامعه هدف
 5. تحلیل محبوب ترین کسب و کارها در حوزه های انتخابی
 6. اطمینان از تکراری نبودن ایده
 7. تهیه بیزینس پلن و آوردن نقشه راه روی کاغذ
 8. امکان سنجی
 9. انتخاب نام معنا دار برای استارتاپ
 10. گرد آوری تیم کاری
 11. دریافت مجوزهای مربوطه
 12. تهیه پروتوتایپ و ارائه آن در تعداد نسخه های محدود به بازار
 13. دریافت بازخورد و تحلیل نظرسنجی از جامعه هدف
 14. پیدا کردن سرمایه گذار و تامین سرمایه مورد نیاز برای راه اندازی استارتاپ
 15. توسعه ی استارتاپ
 16. تدوین اهداف بلند مدت، ماموریت و چشم انداز و ارزش برای کسب و کار

این چک لیست می تواند به عنوان چراغ راه شما برای راه اندازی یک استارتاپب باشد. بنابراین اگر قصد دارید یک استارتاپ را به شیوه ای اصولی راه اندازی کنید توصیه می کنیم که از مجموعه های حرفه ای در این زمینه کمک بگیرید. این مجموعه ها دارای تیمی متشکل از نیروهای متخصص، مجرب و حرفه ای می باشد که تا کنون استارتاپ های زیادی را راه اندازی کرده اند بنابراین یاری گرفتن از این تیم ها می تواند برای شما بسیار اثربخش باشد.

بیزینس پلن برای مهاجرت به اسپانیا
ادامه مطلب

هزینه راه اندازی استارتاپ

یکی از اولین سوال هایی که افراد بعد از جرقه زدن ایده استارتاپی در ذهن خود اقدام به پرسش آن می کنند این است که اجرای این ایده چه میزان هزینه روی دست من خواهد گذاشت؟ این در حالی ست که ممکن است یک استارتاپ بدون نیاز به پرداخت حتی یک ریال هزینه کلید بخورد و یا ممکن است برای راه اندازی آن به سرمایه قابل توجهی احتیاج داشته باشید. در ادامه به مهم ترین فاکتورهای تاثیر گذار روی هزینه راه اندازی استارتاپ اشاره خواهیم کرد.

 • وسعت و ابعاد ایده

اینکه ایده تان برای راه اندازی استارتاپ چیست و در چه وسعتی قصد اجرای آن را دارید می تواند به طور مستقیم روی هزینه راه اندازی استارتاپ تاثیر گذار باشد. ممکن است ایده شما کوچک باشد و بتوانید با حداقل هزینه آن را انجام دهید. این در حالی ست که ایده های بزرگ و کلان نیاز به هزینه های بالا دارند. این ایده ها هم در تدوین استراتژی هم در تهیه منابع و هم در هزینه های اجرا نیاز به سرمایه بالایی دارند.

 • هزینه مجوزهای لازم

یکی دیگر از هزینه های راه اندازی

استارتاپ هزینه برای دریافت مجوزهای لازم می باشد.

 • تجهیزات مورد نیاز برای راه اندازی استارتاپ

برای راه اندازی برخی استارتاپ ها هیچ نجهیز خاصی نیاز نیست! تعجب برانگیز است نه؟ اما تعجب نکنید چرا که این موضوع عین واقعیت است. به عنوان مثال اگر شما قصد راه اندازی یک اپلیکیشن یا وبسایت را داشته باشید در ابتدای راه به هیچ هزینه های جز پرداخت دستمزد برنامه نویس نیاز ندارید. بسیاری از افرادی که اقدام به راه اندازی چنین استارتاپ هایی می کنند خود دارای دانش برنامه نویسی هستند. اما ممک است شما بخواهید یک خط تولید برای خلق یک محصول جدید راه اندازی کنید. در این صورت هزینه های شما بسیار بیشتر خواهد بود و قطعا باید به فکر تامین سرمایه باشید.

 • تعدادی نیروی کاری مورد نیاز

اینکه برای راه اندازی استارتاپ تان به چه تعدادی نیروی کاری احتیاج دارید می تواند روی هزینه استارتاپ شما تاثیر گذار باشد. به عنوان مثال ممکن است برای راه اندازی استارتاپ تان بتوانید در ابتدا به تعداد افراد کمتری هم کارتان را شروع کنید و کم کم کسب و کارتان را گسترش دهید. در حالی که برخی از استارتاپ ها برای راه اندازی و قدرت گرفتن به این نیاز دارند که تعداد افراد بیشتری را در ابتدا استخدام کنند. بنابراین تعداد نیروی کاری و دستمزدی که به آن ها می دهید می تواند تاثیر مستقیم روی هزینه راه اندازی استارتاپ داشته باشد.

روش های راه اندازی استارتاپ با هزینه کم

یکی از اصلی ترین دغدغه ها برای افرادی که می خواهند یک استارتاپ راه اندازی کنند تامین سرمایه آن می باشد. افراد ممکن است ایده هایی بلندپروازانه در ذهن داشته باشند اما به دلیل محدودیت در سرمایه و یا بالا بودن هزینه لازم برای راه اندازی استارتاپمورد نظر از اجرای آن صرف نظر کنند. راه اندازی یک استارتاپ همیشه هم با سرمایه های کلان کلید نمی خورد. چه بسا استارتاپ هایی که با کمترین هزینه در زیرزمین یک خانه پا گرفته اند و به شرکتی وسیع با چندین پرسنل تبدیل شده اند. اما روش های راه اندازی استارتاپ با هزینه کم چیست؟ چگونه می تواند با حداقل سرمایه اقدام به راه اندازی یک استارتاپ نمود؟ اگر می خواهید پاسخ به این سوال را بدانید این بخش را از دست ندهید.

 • نیروی کار مشتاق و پر انگیزه پیدا کنید.

یکی از روش های راه اندازی استارتاپ با هزینه کم گردآوری یک تیم کاری حرفه ای و مشتاق برای کار می باشد. نیروهای جوان، نوپا و خوش انگیزه برای کار می توانند افرادی باشند که به جای اهمیت دادن به مبلغ دستمزد، به خروجی کار اهمیت بیشتری می دهند. آن ها چندان برایشان مهم نیست که در ابتدا چه دستمزدی دریافت کنند. بلکه هدف اصلی خود را روی نتیجه کار می گذارند. شما باید یک تیم کاری حرفه ای و مشتاق برای کار پیدا کنید. نیروهای نوپا و تازه نفس می توانند همان افراد دلخواه و محبوب شما باشند. اگر کسب و کارتان به شکلی ست که افراد می توانند به صورت دورکاری فعالیت کنند خود را گردآوری تیم کاری در یک مکان خاص محدود نکنید.

به عنوان مثال می توانید گرافیست را از یک شهر، کارشناس تولید محتوا را از یک شهر و برنامه نویس را از شهری دیگر انتخاب و استخدام کنید. آنچه که مهم است شوق و انگیزه کار در این افراد می باشد. شما همچنین می توانید از آشنایان و دوستان و یا حتی همکلاسی های خود کمک بخواهید و آن ها را در راه اندازی استارتاپ تان درگیر کنید. این افراد مطمئنا شما را درک می کنند و تمام توان خود را برای موفقیت در ابتدای راه می گذارند.

 • دفتر کار مجازی داشته باشید

همانطور که در مورد قبلی هم اشاره شد می توانید یک دفتر کار مجازی داشته باشید. حتی اگر تمام نیروهای کاری شما در یک شهر هستند باز هم می توانید برای کاهش هزینه های استارتاپ از اجاره یا خرید دفتر کار فیزیکی خودداری کنید. بدین سان هزینه خرید دفتر و یا پرداخت اجاره و هزینه های جانبی آن از لیست هزینه های شما خط خواهد خورد.

 • از تامین کنندگان مالی و سرمایه گذاران کمک بگیرید

یکی دیگر از راه های راه اندازی استارتاپ با کمترین هزینه کمک گرفتن از تامین کنندگان مالی یا سرمایه گذاران می باشد. شما می توانید از طریق برخی از پلتفرم ها ایده استارتاپ خود را به اشتراک بگذارید و از سرمایه گذاران بخواهید تا در ایده شما سرمایه گذاری کنند. به این روش تامین سرمایه جمعی می گویند. شما می توانید در فضای مجازی یک پویش راه اندازی کنید. بنابراین افرادی که ایده شما مورد پسندشان باشد برای سرمایه گذاری در آن اقدام خواهند کرد.

 • هزینه های ضروری را در اولویت قرار دهید

از مهم ترین راهکارهایی که برای کاهش هزینه های استارتاپ می توانید در پیش بگیرید این است که هزینه ها را اولویت بندی کنید و هزینه های ضروری را در اولویت قرار دهید. به عنوان مثال اگر با خرید یک سیستم کامپیوتری هم کارتان راه می افتد در ابتدا نیازی به خرید چند دستگاه نیست. هزینه های غیر ضروری را در ابتدا حرف کنید تا به طو کلی هزینه های راه اندازی استارتاپ تان کاهش پیدا کند.

 • از شتاب دهنده ها کمک بگیرید

از دیگر روش هایی که می توان با استفاده از آن اقدام به کاهش هزینه های راه اندازی استارتاپ نمود کمک گرفتن از شتاب دهنده ها می باشد. شتاب دهنده ها در واقع شرکت هایی هستند که از ایده های نو استقبال می کنند. فرق مهم این شرکت ها با سرمایه گذاران این است که آن ها در تمامی مراحل سرمایه گذاری، مشاوره، آموزش و بازاریابی شما را همراهی می کنند و همواره پشتیبان شما هستند.

 • سراغ فرشتگان کسب و کار بروید

آیا تا به حال چیزی در مورد فرشتگان کسب و کار شنیده اید؟ آیا می دانید این افراد چه کسانی هستند؟ فرشتگان کسب و کار افرادی هستند که بدون توجه به نتیجه بخش بودن استارتاپ ها و صرفا بابت علاقه ای که به این حوزه دارند روی استارتاپ ها سرمایه گذاری می کنند. ایده های نو برای آن ها بسیار جذاب است و اگر ایده شما بسیار خلاقانه باشد سعی می کنند در جنبه های مختلف شما را یاری کنند. آن ها معمولا سرمایه ای اندک را در ابتدا به استارتاپ شما تزریق می کنند و به عنوان یک سهامدار در کنا شما برای رشد استارتاپ تلاش می کنند.

 • وام بانکی دریافت کنید

وام گرفتن از بانک ها در ابتدای امر می تواند یک راه کم هزینه برای راه اندازی استارتاپ باشد اما تنها مشکلی که دارد این است که برای با پس دادن سود آن باید مبلغ بیشتری از وام پرداخت کنید و این در حالی ست که شما از آینده استارتاپ خود چیزی نمی دانید. آیا می توانید استارتاپ تان را به جایگاهی برسانید که امکان پس دادن وام به همراه سود آن برایتان مقدور باشد؟ هر چند که بانک ها برای ارائه وام اقدام به دریافت و بررسی طرح های توجیهی می کنند و به هر طراحی وام نمی دهند. با این حال اگر اطمینان بالایی از سوددهی طرح تان دارید می توانید اقدام به دریافت وام از بانک نمایید که در ابتدا برایتان هزینه ای نخواهد داشت.