بیزینس پلن

نوشتن بیزینس پلن

فرق ندارد که یک گلخانه کوچک در محوطه باغ تان داشته باشید و بخواهید آن را گسترش دهید یا یک فروشگاه آنلاین هنری، شاید ایده ای برای راه اندازی یک استارتاپ در سر دارید و شاید هم می خواهید تعدادی زیر مجموعه به هلدینگ خود اضافه کنید. حجم و ابعاد کسب و کارتان هیچ اهمیتی ندارد؛ شما در هر صورت به یک بیزینس پلن احتیاج خواهید داشت. بیزینس پلن همان نقشه راه است که شما را از نقطه صفر به نقطه صد می رساند. بسیاری از کارآفرینان و صاحبان کسب و کارها بیزینس پلن را تنها یک ابزار برای دریافت وام می شناسند در حالی که بیزینس پلن بسیار فراتر از این حرف هاست.

بیزینس پلن چیست؟

بیزینس پلن یک ابزار استراتژیک است که گام های رسیدن به موفقیت را در دل نهان دارد. بیزینس پلن بر اساس اهداف کوتاه مدت و بلند مدت سازمان طراحی می شود و می توان آن را یکی از دارایی های ارزشمند سازمان تلقی کرد.

بیزینس پلن به شما کمک می کند تا انضباط فکری داشته باشید و ایده ها را قبل از عملی ساختن حلاجی کنید. گاهی اوقات ممکن است یک ایده بسیار جذاب و خلاقانه به نظر برسد اما پای عملی کردن آن ایده که می رسید متوجه می شوید تا چه بی پایه و اساس بوده در حالی که ممکن است یک ایده چندان هم خاص نباشد اما زمانی که بیزینس پلن آن نگارش می شود متوجه می شوید که تا چه حد سودآور و پر بازده خواهد بود.

بیزینس پلن
بیزینس پلن

اهمیت نوشتن بیزینس پلن

اگر جزو آن دسته از افرادی هستید که تصور می کنید می توانید یک نقشه حدودی در ذهن تان ترسیم کنید و طبق احتمالات پیش بروید همینجا ترمز کنید.

چرا که انتخاب این مسیری که در پیش گرفته اید چیزی جز بن بست نیست. شما برای شفاف سازی مسیر حرکت و خروجی راه باید حتما بیزینس پلن داشته باشید.

در ادامه دلایلی محکم مبنی بر اهمیت نوشتن بیزینس پلن را بررسی خواهیم کرد.

 • تصمیم گیری منطقی

مهمترین چیز در راه اندازی یک استارتاپ یا توسعه یک کسب و کار داشتن دیدگاه واقع بینانه است. شما باید بتوانید منطقی تصمیم گیری کنید. بیزینس پلن به شما کمک می کند تا با دیدگاهی منطقی رو به جلو حرکت کنید و هر قدم را حساب شده بردارید.

 • شناسایی اهداف

اهداف تان از راه اندازی استارتاپ چیست؟ چرا می خواهید کسب و کارتان را توسعه دهید؟ اکنون کجا ایستاده اید؟ به کجا می خواهید برسید؟ بیزینس پلن به شمت کمک می کند تا یک چشم انداز شفاف از اهداف کوتاه مدت و بلند مدت خود داشته باشید و گام های حرکت خود را در راستای رسیدن به آن اهداف بردارید. شفاف سازی اهداف در بیزینس پلن موجب خواهد شد تا هرگز در مسیر خود دچار انحراف نشوید.

 • آیا وام می خواهید؟

اگر نیاز به وام دارید به طور یقین باید بیزینس پلن نگارش کنید. بیزینس پلن صاحبان بانک های خصوصی، بانک های دولتی و سرمایه گذاران را توجیه می کند که طرح شما طرحی معقول است و بازدهی خوبی دارد بنابراین با یک بیزینس پلن خوب می توانید وام مورد نیازتان را دریافت کنید و اینگونه سرمایه کلید زدن استارتاپ شما تامین خواهد شد.

برای دریافت خدمات راه اندازی استارتاپ با مشاوره کارشناسان خبره، کلیک کنید.

 • مدیریت امور مالی

با استفاده از بیزینس پلن می توانید پاسخگویی دقیق تر و صریح تری به امور مالی داشته باشید و جریان نقدینگی را مدیریت کنید.

 • چیدمان تیم کاری

شما قطعا برای اینکه کسب و کارتان را راه اندازی کنید و یا آن را توسعه دهید به تعدادی نیروی کار نیاز خواهید داشت بنابراین باید پروسه استخدام نیروی جدید را طی کنید. آیا بدون داشتن بیزینس پلن می دانید که به چه جایگاه های شغلی نیاز دارید؟ چه افرادی را برای تیم کاری خود می خواهید؟ این افراد باید چه مهارت هایی داشته باشند؟ بیزینس پلن در مدیریت نیروی انسانی و گرد آوری یک تیم کاری حرفه ای به شما کمک می کند.

 • پیش بینی در آمد و هزینه ها

از مهمترین چالش هایی که کسب و کارها با آن درگیر می شوند عدم پیش بینی درست هزینه و درآمد است. همین موضوع منجر به شکست بسیاری از کسب و کارها خواهد شد. بیزینس پلن به شما در پیش بینی این مقادیر و اتخاذ تصمیم درست در این باره کمک می کند.

 • بازار در چه وضعیتی به سر می برد؟ رقبای شما چه کسانی هستند؟

یک بیزینس پلن خوب و اصولی به شما دیدگاه درستی در مورد وضعیت بازار و رقبا می دهد. بیزینس پلن با تحقیقات بازار و تحلیل رقبا گره خورده است. نوشتن بیزینس پلن به شما کمک می کند تا دست کم ده رقیب اصلی خود را در حرفه تان بشناسید. بنابراین می توانید از طریق بیزینس پلن متوجه شوید که رقبای شما چه کسانی هستند و به روز ترین وضعیت بازار چگونه است. بنابراین می توانید کسب و کار خود را مطابق با این وضعیت آداپته کنید.

 • کسب رضایت مشتری

اگر کسب رضایت مشتریان برای شما بسیار مهم است باید بیزینس پلن داشته باشید. چرا که بیزینس پلن به شما خواهد گفت نیاز مشتریان چیست و چگونه می توانید برای رفع آن ها قدم بردارید.

 • زنده کردن کسب و کار در بدترین شرایط

از مهمترین دلایلی که شما به بیزینس پلن نیاز دارید همین بس که در بدترین شرایط بازار هم می توانید خود را کنترل کنید. شما با داشتن یک بیزینس پلن خوب می توانید در بحرانی ترین وضعیت بازار نیز شرایط را مدیریت کنید.

 • شناخت نقاط ضعف و قوت

تصور کنید همان کسب و کاری که شما راه اندازی کرده اید توسط فردی دیگری راه اندازی شده و این بار او توانسته نقاط ضعف شما را شناسایی کند و با پوشش دادن آن ها در پله ای بالاتر از شما بایستد در حالی که خودتان می توانستید زودتر با شناخت این نقاط ضعف و تبدیل آن ها به نقاط قوت موجب ارتقای سطح کسب و کارتان شوید. بیزینس پلن به شما کمک می کند نقاط ضعف و قوت کسب و کارتان را بشناسید و با تمرکز روی نقاط قوت و پوشش دادن نقاط ضعف اقدام به صعود به پله های بالاتر نمایید.

 • شناخت مشکلات و موانع احتمالی

بیزینس پلن به شما کمک می کند تا موانع احتمالی در مسیر را شناسایی کنید و برای هر کدام از آن ها پیشاپیش چاره ای بیندیشید بنابراین احتمال اینکه در میانه های راه کم بیاورید و با موانع غیر قابل پیش بینی روبرو شوید بسیار کم خواهد بود.

برای دریافت خدمات نوشتن بیزینس پلن استارتاپ با مشاوره کارشناسان خبره، کلیک کنید.

 • انتخاب استراتژی بازاریابی

بدون داشتن بیزینس پلن نمیتوان استراتژی بازاریابی داشت. بنابراین برای اینکه محصولات خود را به روز رسانی کنید، زمینه های پیشرفت را پیدا کنید و استراتژی بازاریابی مناسب برای کسب رضایت هر چه بیشتر مخاطبان خود تدوین کنید باید یک بیزینس پلن قوی داشته باشید. شما می توانید همچنین استراتژی رقبای خود را کشف کنید و از آن به عنوان پلی جهت رسیدن به یک استراتژی قوی تر استفاده نمایید.

برای دریافت خدمات مشاوره کسب و کار جهت راه اندازی و توسعه کسب و کار خود با مشاوره کارشناسان خبره، کلیک کنید.

 • جلوگیری از بروز مشکلات قانونی

یکی از چالش های همیشگی که کسب و کارها با آن درگیر می شوند مشکلات و موانع قانونی پیش رو می باشد. بسیاری از کسب و کارها بدون اطلاع از موانع قانونی تصمیماتی اتخاذ می کنند که در نهایت به بن بست می خورد. نوشتن بیزینس پلن به شما این امکان را می دهد تا موانع قانونی پیشرفت تان را شناسایی کنید و برای آن ها راه جایگزین و قانونی پیدا نمایید.

همانطور که در این بخش اشاره شد نوشتن بیزینس پلن می تواند بسیار پر اهمیت باشد. نوشتن بیزینس پلن به شما کمک می کند تا بتوانید نقاط عطف کسب و کارتان را شناسایی کنید، بازار هدف را شناسایی کنید، رقبا را بشناسید و استراتژی های قوی برای جلب اعتماد مخاطبان و هدف قرار دادن آن ها برگزینید.

بی شک هدف تمامی ما از راه اندازی یک کسب و کار جدید کسب درآمد می باشد. نوشتن بیزینس پلن کمک می کند تا بتوانید تخمین بزنید در شرایط موجود چه میزان درآمد می توانید کسب کنید و این درآمد در ده تا بیست سال آینده چه رشدی خواهد داشت. بیزینس پلن در واقع یک چشم انداز بلند مدت از افق های دور دست به شما می دهد تا بتوانید جایگاه کسب و کارتان را در سال های آتی رصد کنید.

آموزش نگارش بیزینس پلن

تصور کنید می خواهید یک ساختمان بسازید، آیا منطقی ست که بدون هیچ فکر و نقشه ای و بدون هیچ گونه زیر ساختی شروع کنید به آجر روی آجر گذاشتن؟ این دیوانه وار ترین کاری ست که می توان انجام داد و همه ما به خوبی می دانیم که در انتها چه چیز رخ خواهد داد. راه اندازی و توسعه دادن یک کسب و کار هم به همین منوال است. برای اینکه یک استارتاپ راه اندازی کنید و یا کسب و کار خود را توسعه دهید باید حتما بیزینس پلن داشته باشید و شیوه نگارش آن را آموزش دیده باشید

 بهترین تعبیری که می توان برای بیزینس پلن داشت یک تعبیر سه کلمه ای است؛ “نقشه راه پیروزی”. داشتن یک بیزینس پلن تک صفحه ای و هر چند ناقص بهتر از نداشتن آن است. به کمک بیزینس پلن می توان منابع را شناسایی کرد و یک برنامه اجرایی درست و واقع بینانه برای پیاده سازی ایده ها در پیش گرفت.

ممکن است تصور کنید که یک بیزینس پلن خوب و بی نقص باید لزوما یک رساله پنجاه صفحه ای باشد اما این طور نیست. شما می توانید در قالب محتوایی مختصر و مفید یک بیزینس پلن برای کسب و کار نوپای خود تهیه کنید.

بیزینس پلن برنامه ای ست که به شما کمک می کند تا متوجه شوید آیا می توانید اصلا برنامه تان را شروع کنید یا خیر؟ شما بعد از نگارش بیزینس پلن متوجه می شوید که آیا اصلا ایده های شما ارزش سرمایه گذاری را دارند؟ آیا اصلا می توانید یک سرمایه گذار خوب جذب کنید؟ چگونه باید کسب و کارتان را توسعه دهید؟ اهداف بلندمدت و کوتاه مدت تان چیست؟ رقبای شما چه کسانی هستند؟ چه موانعی سر راه شما وجود دارد؟ تمامی این موارد از جمله مواردی هستند که پاسخ آن ها در بیزینس پلن نهفته است.

بهترین فرصت های شغلی صنعت گردشگری
ادامه مطلب

برای نگارش بیزینس پلن باید گام های مشخصی طی شود. شما باید اقدام به تدوین بخش های مختلفی چون خلاصه اجرایی طرح، ترسیم نمای کلی بازار، معرفی محصولات و خدمات، بررسی فرصت های بازار، بررسی بحث فروش و بازاریابی، تحلیل مزایای رقابتی و تدوین برنامه عملیاتی و چیدمان تیم مدیریتی نمایید. همیچنین باید یک برنامه مالی بی نقص را تدوین کنید. در ادامه مراحل نوشتن بیزینس پلن مورد بررسی قرار گرفته است.

برای دریافت خدمات نوشتن بیزینس پلن کشاورزی با مشاوره کارشناسان خبره، کلیک کنید.

مراحل نوشتن بیزینس پلن

اگر بخواهید با مراحل نوشتن بیزینس پلن آشنایی پیدا کنید احتمالا با منابع زیادی روبرو می شوید که هر کدام این مراحل را به گونه ای خاص توصیف کرده است. اما اگر خوب دقت کنید متوجه خواهید شد که درون مایه تمامی آن ها یکی ست.  با این اوصاف ما در این بخش سعی کرده ایم تا جامع ترین و کامل ترین مراحل نوشتن بیزینس پلن را مورد بررسی قرار دهیم تا آشنایی دقیقی با آن پیدا کنید.

 • توصیف دقیق کسب و کاری که قصد راه اندازی آن را دارید

در این مرحله باید اقدام به معرفی کسب و کار خود نمایید. در واقع باید نام و نشانی فعالیت اقتصادی را در این مرحله بدهید. نام و نشانی مدیران، ماهیت کسب و کار، جهت گیری تجاری، بیان هزینه های مورد نیاز برای راه اندازی کسب و کار و سطح محرمانگی نیز باید در این گام مشخص شود.

 • شناخت مخاطب هدف

یکی از مهمترین و ابتدایی ترین مراحل نگارش بیزینس پلن همین مرحله است. چگونه می توانید کسب و کار خود را شروع کنید و اقدام به تولید محصول یا ارائه خدمات نمایید در حالی که مخاطب هدف خود را نمی شناسید؟ بسیاری از صاحبان کسب و کارها این بخش را سرسری می گیرند و توجهی به آن نمی کنند در حالی که یکی از مهمترین بخش های نوشتن بیزینس پلن همین بخش است.

شما در حالی راه اندازی کسب و کار برای مخاطبان خود هستید و بنابراین باید شناخت بسیار خوبی از آن ها داشته باشید. رده سنی، میزان درآمد، جنسیت، توان پرداخت هزینه، مکان زندگی، فرهنگ مخاطب، نیازهای او و بررسی ابعاد و جوانب مشتریان در این گام بسیار مهم است.

 • شناخت بازار و تحلیل آن

این مرحله که به تحلیل صنعت نیز معروف است دورنمای کسب و کار را به شما خواهد داد. در این مرحله مشخص می شود که روند آتی به چه صورت خواهد بود و رقیبان شما چه کسانی هستند. بخش بندی بازار و پیش بینی صنعت نیز در این گام قرار دارد. شما در این مرحله از نوشتن بیزینس پلن باید به این موضوع بپردازید که کدام بخش های بازار جهانی یا بازارهای محلی به محصولات و خدمات شما نیاز دارد. لطفا بر اساس حدس و گمان پیشروی نکنید و تحقیقات دقیقی داشته باشید. می توانید از تحقیقات سایرین نیز استفاده کنید.

برای دریافت خدمات نوشتن بیزینس پلن کافی شاپ با مشاوره کارشناسان خبره، کلیک کنید.

 • اهداف کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت کسب و کار

در این مرحله باید سعی کنید اهداف کسب و کارتان را شفاف سازی کنید. هر هدفی که از راه اندازی کسب و کار دارید را در این بخش مطرح کنید. این اهداف می توانند کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت باشند.

 • نیازهای اولیه برای راه اندازی کسب و کار

در این مرحله باید ابعاد فعالیت افتصادی و کسب و کارتان را مشخص کنید و شرحی نسبتا دقیق از فعالیت کارآفرینانه خود بدهید. محصولات و خدماتی که می خواهید ارائه دهید را مشخص کنید و تعداد نیروی کار را مشخص نمایید. شما باید مشخص کنید که به چه تعداد نیروی کار احتیاج دارید و هر جایگاه شغلی به چه مهارت هایی نیاز دارد. پیشینه کارآفرینان نیز در این مرحله مشخص خواهد شد.

 • ارائه طرح تولید

در این مرحله باید فرآیند تولید را به طور دقیق شرح دهید. اگر قصد راه اندازی یک کارخانه را دارید باید تجهیزات و ماشین آلات مورد نیاز را مشخص کنید و هر نوع مواد اولیه که در صنعت خود بدان نیاز دارید را معرفی کنید. بررسی تامین کنندگان نیز در این مرحله قرار دارد.

 • تدوین برنامه بازاریابی

این مرحله یکی از مهمترین مراحل نوشتن بیزینس پلن می باشد. در این مرحله مشخص می شود که آیا پیش بینی های شما منطبق بر واقعیت می باشد یا خیر. تعریف بازار محصول، شناخت مشتریان بالقوه و بالفعل، پیش بینی های فروش برای افق زمانی میان مدت، بررسی تحولات صنعت، بررسی نوسانات اقتصادی، بررسی تحولات فرهنگی و اجتماعی، قیمت گذاری ها، تبلیغات، تغییرات جمعیت و بررسی سیاست گذاری ها همگی در این مرحله طبق شرایط و وضعیت موجود صورت می پذیرد. همچنین باید خلاصه ای از روند تحولات گذشته در صنعت خود را مورد بررسی قرار دهید.

برای دریافت خدمات نوشتن بیزینس پلن کارخانه با مشاوره کارشناسان خبره، کلیک کنید.

 • تدوین طرح سازمانی

در این مرحله شکل سازمانی و نوع مالکیت آن مشخص خواهد شد. تعداد شرکا، سهامداران و پیشینه گروه هیئت مدیره نیز در این مرحله مورد بررسی قرار می گیرد. شما باید یک ساختار سازمانی دقیق در این مرحله ترسیم کنید و قابلیت های فنی هر کدام از کارکنان را مشخص نمایید. در این گام باید نقص و مسئولیت های اعضای سازمان به تفکیک مشخص شود و حوزه اقتدارات مدیران تعین گردد.

 • شناسایی ریسک ها و تهدیدات

در این مرحله باید اقدام به شناسایی ریسک ها و تهدیدات موجود نمایید. اینکه فعالیت اقتصادی شما چه ضعف هایی دارد و چه موانعی پیش روی آن است. شما باید طرح های احتمالی را در این مرحله بررسی کنید و فناوری های جدید را مورد پایش قرار دهید. ریسک هایی چون ورود رقبای جدید، افزایش ناگهانی تورم، تغییرات ناخواسته، شکسته شدن قیمت ها، اشتباه از آب در آمدن پیش بینی ها و یا متلاشی شدن گروه از جمله این ریسک ها هستند که باید هر کدام به تفکیک مورد بررسی قرار گیرد و راه حلی برای آن اتخاذ شود.

 • تعیین محل راه اندازی کسب و کار

این گام مختص تعیین مکان فیزیکی کسب و کار می باشد. ممکن است کسب و کار شما یک کسب و کار اینترنتی باشد و نیاز به مکان خاصی نداشته باشید با این حال مکان شرکت باید با توجه به در دسترس بودن نیروی کار، هزینه ها، دستمزد، امتیازهای مالیاتی، نیازهای منطقه ای،نزدیکی به تامین کنندگان، نزدیکی به مخاطبین هدف و هزینه های حمل و نقل تعیین شود.

 • استراتژی توسعه

هر کسب و کاری باید در مراحل رشد و پیشرفت خود به فکر توسعه باشد. بنابراین چه بهتر که قبل از راه اندازی کسب و کارتان به این فکر بیفتید.

برای دریافت خدمات نوشتن بیزینس پلن فروشگاه مواد غذایی با مشاوره کارشناسان خبره، کلیک کنید.

 • زمانبندی اهداف

برای رسیدن به اهداف بلند مدت و کوتاه مدت کسب و کارتان باید یک زمانبندی داشته باشید. این مرحله مختص تدوین این زمانبندی است. در واقع افق زمانی برای رسیدن به اهداف باید در این گام تدوین شود.

 • تدوین طرح مالی

در این مرحه باید پیش نویس های سود و زیان و صورت حساب درآمد، برآوردهای مربوط به جریان نقدینگی، پیش نویس ترازنامه، تحلیل نقطه سر به سر و منابع موجود مورد بررسی قرار گیرد. پیش بینی میزان فروش، هزینه های تولید، هزینه نیروی کار، مخارج ثابت و متغیر، هزینه نگهداری و انبار، هزینه توزیع، هزینه تبلیغات، هزینه تخفیفات، دستمزدها، مالیات، هزینه اجاره و هزینه هایی چون هزینه آب و برق و گاز به تفکیک و به صورت دقیق لیست شود.

 • تدوین ضمیمه

در مرحله آخر از نگارش بیزینس پلن باید یک ضمیمه تهیه کنید و در آن تمامی مدارک لازم را بگنجانید. مجوزها، رزومه افراد، مدارک تحصیلی، تصویر محصولات، سوابق شرکت، نمودارها، قراردادها و تمامی مدارک قانونی در بخش ضمیمه الحاق می شوند.

با اجرای این مراحل می توانید یک بیزینس پلن حرفه ای و دقیق داشته باشید که بی شک شما را در مسیری درست برای رسیدن به اهداف تان کمک خواهد کرد.

برای دریافت خدمات نوشتن بیزینس پلن شرکت تولیدی با مشاوره کارشناسان خبره، کلیک کنید.

آشنایی با انواع روش های نگارش بیزینس پلن

آنچه که در مورد نگارش بیزینس پلن مطرح می باشد این است که هیچ الگو و قاعده خاصی برای نگارش آن وجود ندارد با این حال مجموعه های متخصص در حوزه نگارش بیزینس پلن همواره در این تلاش اند تا جامع ترین شیوه ها و قالب ها برای ارائه و نگارش بیزینس پلن را در پیش بگیرند. چنانچه کتاب های مدیریتی و کارآفرینی را بررسی کنید خواهید دید که نویسندگان مطرح و برترین محققان شیوه نگارش بیزینس پلن را به یک شیوه و قالب خاص محدود نکرده اند.

قبل از نگارش بیزینس پلن باید دو نکته ی مهم را در نظر داشته باشید. یکی از نکات این است که چه فردی قرار است بیزینس پلن را بررسی کند و دیگر این که توقع دریافت چه بازخوردی را دارید. بنابراین می توانید مراحل نگارش بیزینس پلن را آغاز کنید.

به عنوان مثال اگر قصد دارید سرمایه گذاران مشتاق را جذب کنید باید شیوه نگارش بیزینس پلن را مطابق با سلیقه آنان تنظیم کنید. با این حال ممکن است بیزینس پلن را با هدف شفاف سازی وضعیت موجود جهت اتخاذ تصمیم مناسب، شناسایی نقاط ضعف، ارتباط با ذینفعان و جذب سرمایه گذار نگارش نمایید. جزئیات هر کدام از این بیزینس پلن ها می تواند با دیگری متفاوت باشد از همین رو توصیه می کنیم که برای نگارش بیزینس پلن حتما از مشاورین مجرب و حرفه ای کمک بگیرید.

روش های مختلفی برای نگارش بیزینس پلن وجود دارد با این حال شیوه نگارش این طرح بستگی به مخاطبی دارد که قرار است آن را مورد بررسی قرار دهد. کسب و کارهای زیادی با اهدافی چون گرفتن وام از بانک و سرمایه گذاران خصوصی، حضور در پارک های علم و فناوری، وارد شدن به بورس و بهره مندی از امتیازات تجاری و ورود به مذاکرات اقدام به نوشتن بیزینس پلن می نمایند.

برای دریافت خدمات نوشتن بیزینس پلن گردشگری با مشاوره کارشناسان خبره، کلیک کنید.

مشاوره نوشتن بیزینس پلن

نوشتن بیزینس پلن هر چند که ساده به نظر می رسد اما با پیچیده شدن کسب و کارها نگارش این طرح نیز با سختی بیشتری همراه خواهد بود. بنابراین برای نوشتن بیزینس پلن باید از افراد متخصص و کارشناسان حرفه ای این حوزه کمک بگیرید. در واقع شما باید اقدام به دریافت مشاوره نوشتن بیزینس پلن نمایید. در بالا مراحل نوشتن بیزینس پلن ارائه شد اما این در واقع چارچوب و ساختار کلی آن است. شما برای نوشتن یک بیزینس پلن حرفه ای و دقیق باید وارد جزئیات شوید و این کاری ست که مشاورین انجام می دهند.

بیزینس پلن برای مهاجرت به دانمارک
ادامه مطلب

بررسی مشتریان و مخاطبین هدف، بررسی توان مالی مخاطبین هدف، هزینه های مورد نیاز برای اجرای پلن، محدوده سنی مخاطبین هدف، در نظر گرفتن عناصر مالی همچون تورم در برآورد هزینه ها، چیدن تیم کارآمد و در نظر گرفتن جایگاه ها شغلی مورد نیاز برای اداره یک کسب و کار همگی از جمله مواردی هستند که در نوشتن بیزینس پلن باید مورد توجه قرار گیرد. از طرفی نوشتن بیزینس پلن برای یک شرکت خدماتی، یک هلدینگ، یک کسب و کار اینترنتی و یا یک مجموعه مستقل مانند گلخانه، رستوران یا کارگاه صنعتی کاملا متفاوت می باشد. بنابراین بایستی حتما از مشاورین و متخصصین کاربلد در این حوزه کمک گرفته شود.

مشاورین خبره در این مجموعه می توانند شما را در راستای ایجاد یک بیزینس پلن حرفه ای و قوی برای راه اندازی کسب و کارتان با درصد اطمینان بالا یاری کنند. از مهمترین خصیصه های مشاورین این مجموعه تجربه بالا در پروژه های متنوع می باشد. بنابراین می توانید با خیال آسوده نوشتن بیزینس پلن کسب و کارتان را به این مشاورین خبره بسپارید. ارائه قیمت های اقتصادی، تعهد به زمانبندی های ارائه و پشتیبانی بعد از ارائه بیزینس پلن از جمله خدماتی ست که این مجموعه مشاوره ای به شما عزیزان ارائه می دهد. بهره مندی از تخصص و دانش و تجربه مشاورین و کارشناسان مجرب بی شک شما را در اصولی ترین و درست ترین مسیر ممکن هدایت خواهد کرد.

برای دریافت خدمات نوشتن بیزینس پلن گلخانه با مشاوره کارشناسان خبره، کلیک کنید.

مزایای نوشتن بیزینس پلن

نوشتن بیزینس پلن در یک کلام به معنای ترسیم جاده موفقیت برای کسب و کار شخصی تان است. شما با نوشتن بیزینس پلن می توانید مسیر موفقیت را به دست خود ترسیم کنید. عده ای از صاحبان کسب و کارها تصور می کنند بیزینس پلن تنها یک ابزار برای جذب سرمایه گذار است و همین که بتوانند سرمایه گذار را قانع کنند یا وام کلانی دریافت کنند کافی ست اما چنین نیست. باعث خجالت است که برخی سرمایه گذاران با این تفکر وارد عرصه رقابت می شوند. بیزینس پلن می تواند مزایای پیدا و پنهان زیادی در بر داشته باشد که در این بخش به آن ها شاره خواهیم کرد.

 • بدون استراتژی به جایی نخواهید رسید

این را در همین ابتدای کار آویزه گوش تان کنید که بدون استراتژی به جایی نخواهید رسید. اگر می خواهید استراتژی بازاریابی داشته باشید، مشتریان بالقوه زیادی جذب کنید، محصولاتی خلاقانه و مشتری پسند ارائه دهید، مزیت رقابتی داشته باشید و رقبای خود را به خوبی بشناسید و از آن ها در این میدان رقابتی جلو بزنید باید اقدام به نوشتن بیزینس پلن نمایید.

 • تعیین اهداف کوتاه مدت و بلند مدت با بیزینس پلن

از دیگر مزیت های نوشتن بیزینس پلن می توان به شفاف سازی اهداف بلندمدت و کوتاه مدت اشاره کرد. در خلال نوشتن بیزینس پلن است که متوجه خواهید شد هدف واقعی شما از راه اندازی یا توسعه دادن کسب و کارتان چیست؟ افزایش فروش، افزایش تعداد بازدیدکننده، صادرات به خارج از کشور، همکاری با برندهای معتبر، بالا بردن تعداد بازدیدکنندگان وب سایت، راه اندازی خط تولید جدید و افزودن مزیت های رقابتی همگی می توانند از جمله اهداف بلند مدت و وتاه مدتی باشند که در قالب افق های زمانی تعیین شده می توان به آن ها رسید.

برای دریافت خدمات نوشتن بیزینس پلن شرکت خدماتی با مشاوره کارشناسان خبره، کلیک کنید.

 • اولویت های کسب و کارتان با بیزینس پلن مشخص می شود

مزیت دیگر نوشتن بیزینس پلن این است که می توان اولویت های کسب و کار را مشخص کرد. هر حرفه ای می تواند اولویت های مختص به خود را داشته باشد. به عنوان مثال ممکن است برای یک کسب و کار سلامت مالی و برای دیگری افزایش تعداد بازدید کننده اولویت باشد. بیزینس پلن باعث شفاف سازی اولویت ها می شود و به شما کمک می کند تا حرفه تان را در همان مسیر هدایت کنید.

 • تعیین نقش ها و وظایف در یک کسب و کار

هر کسب و کاری به شکل منحصر به فرد نیاز به تعدادی جایگاه شغلی دارد که باید افرادی با مهارت های خاص در آن جایگاه های شغلی استخدام شوند. اینکه افراد باید چه نوع مهارت هایی داشته باشند و به چه جایگاه های شغلی در یک کسب و کار نیاز است همگی در خلال نوشتن بیزینس پلن مشخص خواهد شد. این موضوع به طور ویژه در زمان استخدام نیروی کار بسیار مفید فایده خواهد بود. از طرفی می توان از طریق نوشتن بیزینس پلن اعضای تیم کاری را مورد پایش و ارزیابی قرار داد.

 • مدیریت بی نقص جریان نقدی

از مزایای مهم نوشتن بیزینس پلن توانایی در مدیریت بی نقص امور مالی می باشد. هزینه، درآمد، میزان سودآوری، دارایی ها و تمامی جریانات مالی و نقدی در قالب بیزینس پلن مشخص می شوند. بنابراین می توان یک مدیریت بی نقص را روی جریان های مالی داشت.

 • جلوگیری از ضرر با نوشتن بیزینس پلن

نوشتن بیزینس پلن کمک می کند تا یک کسب و کار بتواند واکنش پذیر باشد به این معنا که در برابر موانع و چالش های پیش رو بتواند به درستی بهترین تصمم را اتخاذ کند و جلوی ضرر را بگیرد. بیزینس پلن در دل خود یک پیش بینی دقیق و واقع گرایانه از آینده دارد و می تواند شما را در روبرو شدن به چالش های پیش رو به خوبی کمک کند.

نوشتن بیزینس پلن مزایای دیگری هم دارد. همانطور که گفته شد داشتن یک بیزینس پلن هر چند مختصر بهتر از نداشتن آن است. بنابراین با بی توجهی به این موضوع خود را از مزایای بیزینس پلن محروم نکنید.

برای دریافت خدمات نوشتن بیزینس پلن فروشگاه پوشاک با مشاوره کارشناسان خبره، کلیک کنید.

هزینه نگارش بیزینس پلن

اولین هزینه ای که باید برای راه اندازی یک کسب و کار پرداخت کنید هزینه اجاره مکان یا هزینه نیروی کار نیست بلکه هزینه ای ست که باید برای نگارش بیزینس پلن پرداخت نمایید. این هزینه می تواند بازه های متغیری داشته باشد. در واقع هزینه نگارش بیزینس پلن به فاکتورهای مختلفی بستگی دارد. به عنوان مثال یکی از این فاکتورها ابعاد کسب و کار شما می باشد.مطمئنا هزینه نگارش بیزینس پلن برای یک کسب و کار اینترنتی که در آن فروش دست سازه های هنری مد نظر است با هزینه نگارش بیزینس پلن برای یک هلدینگ صادرات و واردات کاملا متفاوت است. بنابراین ابعاد کسب و کار عاملی مهم در تعیین این هزینه می باشد.

از طرفی مواردی چون زمان تحویل بیزینس پلن، میزان تخصص، تجربه و مهارت مشاورین و همچنین سطح کیفیت بیزینس پلن نیز در این هزینه موثر می باشد. بی شک مشاورینی که تخصص بالایی در این حوزه دارند دستمزهای بیشتری نیز برای نگارش بیزینس پلن دریافت می کنند. با این حال توصیه می شود به هزینه نگارش بیزینس پلن به چشم یک سرمایه گذاری نگاه کنید تا هزینه چرا که این هزینه در آیند برای شما ثمرات زیادی خواهد داشت.

قالب بیزینس پلن

تصور کنید قصد دارید یک سفر ماجراجویانه را آغاز کنید. فرقی ندارد که می خواهید به دل کوه بزنید یا جنگ، به سمت دریا راهی شوید یا کویر. شما بدون داشتن یک نقشه راه درست و اصولی بی شک نمی توانید مسیر درستی را در پیش بگیرید. حتی اگر خود را یک حرفه ای می دانید و تصور می کنید که می توانید به سادگی راه درست را پیدا کنید باز هم در اشتباه هستید. بدون نقشه شما یقینا مسیر را گم خواهید کرد. این داستان در مورد راه اندازی یک کسب و کار نیز صادق است. فقط و فقط با استفاده از طراحی بیزینس پلن است که می توانید مسیر درست را برای اجرای یک کسب و کار در پیش بگیرید.

اما طراحی بیزینس پلن قاعده و قانون دارد. شما نمی توانید یک برگه و قلم بردارید و هر طور که دل تان می خواهید تصویر کسب و کارتان را طرح بزنید. در واقع شما باید از قالب بیزینس پلن برای ایجاد طرح کسب و کار کمک بگیرید. اشتباه نکنید؛ منظور ما از قالب بیزینس پلن یک قالب خشک و رسمی و چارچوب های غیر قابل انعطاف نیست. برعکس، بیزینس پلن شما باید دارای انعطاف پذیری بالایی باشد. منظور ما از قالب بیزینس پلن یک نمای کلی است که هر چیز در آن سر جای خود قرار دارد و سیر طبیعی خود را طی می کند. به همین دلیل است که طراحی بیزینس پلن برای هر کسب و کاری نیازمند اشراف و تسلط کافی به آن حوزه کاری می باشد.

به طور کلی قالب بیزینس پلن باید اساسا شامل موارد زیر شود. تعداد این موارد بنا به نوع کسب و کارتان و ابعاد آن ممکن است کم یا زیاد شود.

 • خلاصه مدیریتی شامل اطلاعات کلیدی
 • تشریح سازمان
 • تعریف خدمات و محصولات
 • تحلیل بازار؛ تحلیل تهدیدها و فرصت ها و تجزیه و تحلیل نقاط ضعف و قوت برای تبیین مزایای رقابتی ارزشمند
 • راهبردهای بازاریابی و فروش
 • تحلیل رقبا
 • تیم مدیریتی و پرداخت به نیروی انسانی
 • الزامات و نیازهای تامین بودجه از جمله سرمایه اولیه و تشکیلات
 • بررسی های مالی طرح و برآوردهای اقتصادی
 • پیوست ها
 • جداول و نمودارها

برای دریافت خدمات نوشتن بیزینس پلن فروشگاه اینترنتی با مشاوره کارشناسان خبره، کلیک کنید.

طراحی بیزینس پلن

بیزینس پلن یک ابزار دقیق برای سازماندهی و ساده سازی مسیر و شفاف سازی استراتژی ها و اهداف شما به حساب می آید. این در واقع سندی ست که کسب و کار شما را معرفی می کند و می توانید از طریق آن اقدام به جذب سرمایه گذار نمایید. بنابراین به نوعی کلید جذب سرمایه برای اجرای پروژه تان طراحی بیزینس پلن خواهد بود.

همانطور که در بالا گفته شد بیزینس پلن باید انعطاف پذیر باشد. در واقع باید در عین اجرا و طراحی در قالب یک ساختار منسجم و یکپارچه قابلیت تغییر طبق شرایط مختلف را داشته باشد. درست همانطور که قصد سفر به کوه و بیابان را دارید و اگر شرایط آب و هوایی با شما یاری نکند برنامه تان را به شکلی دیگر تغییر می دهید به نحوی که باز هم از وضعیت موجود احساس رضایت داشته باشید. طراحی بیزینس پلن هم باید بدین شکل باشد؛ انعطاف پذیر و جامع.

بیزینس پلن کمک می کند تا از هزینه های بی مورد و گزاف جلوگیری شود، اهداف بلند مدت و کوتاه مدت سازمان ترسیم شوند، خدمات و محصولات شفاف سازی شوند و مطابق با جامعه هدف طراحی آن ها صوت پذیرد. شما می توانید با استفاده از بیزینس پلن اقدام به در نظر گرفتن مزیت های رقابتی نمایید به نحوی که از رقبای خود در بازار پیشی بگیرید چرا که تحلیل بازار، نیاز سنجی و آنالیز رقبا از بخش های مهم بیزینس پلن می باشد. تحلیل های مالی و برآوردهای اقتصادی هم که جای خود را دارد. به ویژه در این دوره که نرخ تورم و نوسانات اقتصادی بیش از هر دوره ای روی تصمیمات کوچک و بزرگ تاثیر گذار است.

بیزینس پلن کارخانه
ادامه مطلب

برای دریافت خدمات نوشتن بیزینس پلن دانشجویی با مشاوره کارشناسان خبره، کلیک کنید.

 

هزینه نوشتن بیزینس پلن

بسیاری از افرادی که قصد راه اندازی یک کسب و کار را دارند حاضر اند هزینه های گزاف برای ایده های ریسکی خود بپردازند اما هزینه نوشتن بیزینس پلن را پرداخت نکنند چرا که از دید آن ها نوشتن بیزینس پلن آنقدرها هم ضروری نیست. آن ها بسیار ساده انگارانه داستان را شروع می کنند و در این مسیر هزینه های گزافی را متحمل می شوند تا به ایده اصلی و کلیدی که همان ایده سودآور است برسند. اما آزمون و خطا راه درستی برای اجرای یک کسب و کار نیست. زمان، سرمایه و انرژی زیادی در این مسیر از شما گرفته خواهد شد.

بیزینس پلن به مثابه بزرگترین سرمایه گذاری برای یک کسب و کار است. داشتن یک طرح کسب و کار آینده حرفه شما را پیشاپیش تخمین می زند و به شما می گوید که آیا ایده شما اثر بخش خواهد بود یا خیر. بنابراین نیاز به پرداخت هزینه های بی مورد نیست. هزینه نوشتن بیزینس پلن متاثر از پارامترهای مختلف می تواند متغیر باشد. پارامترهایی چون ابعاد و وسعت کسب و کار، نوع کسب و کار، مدت زمان اجرای بیزینس پلن، میزان تخصص مورد نیاز برای اجرا و نوشتن طرح کسب و کار و همچنین تعرفه هایی که متخصصین تصویب می کنند همگی در هزینه نوشتن بیزینس پلن موثر می باشد.

مجموعه های مختلف بر اساس خدماتی که بعد از نگارش بیزینس پلن به شما می دهند می توانند تعرفه های مختلفی را تصویب نمایند. به عنوان مثال برخی از مجموعه ها بعد از نگارش بیزینس پلن شما را در راستای یافتن سرمایه گذار و پشتیبانی های بعد از اجرای طرح یاری می کنند در حالی که برخی مجموعه ها تنها نگارش بیزینس پلن را به عهده می گیرند. بنابراین ممکن است از این بابت تعرفه های مختلفی برای این خدمات در نظر گرفته شود.

برای دریافت خدمات نوشتن بیزینس پلن تجارتی با مشاوره کارشناسان خبره، کلیک کنید.

عناصر بیزینس پلن

هر بیزینس پلن باید عناصر مهمی را در خود جای داده باشد تا بتوان آن را به عنوان یک بیزینس پلن حرفه ای خاطرنشان کرد. از جمله مهمترین این عناصر می توان به خلاصه اجرایی طرح پیرامون خدمات و تولیدات مجموعه، روش های تولید، تحلیل رقبا، نیازسنجی بازار، آنالیز بازار، بخش بندی بازار و تعیین جامعه هدف، راهبردهای بازاریابی و فروش، اهداف بلند مدت و کوتاه مدت، ماموریت، چشم انداز، ارزش، منابع انسانی، هزینه نیروی انسانی، هزینه و درآمد، سرمایه اولیه، تجهیزات فیزیکی و تشکیلات، زیرساخت ها، تامین نیازهای مالی و میزان هزینه و درآمد و تسهیلات اشاره کرد. بخش های پایانی بیزینس پلن عمدتا به برآوردهای مالی و اقتصادی اختصاص دارد و مهمترین بخش از دید سرمایه گذاران این بخش است. بنابراین باید در تدوین این بخش ها بسیار دقیق عمل کنید.

آموزش نوشتن بیزینس پلن

از دور که به بیزینس پلن نگاه می کنید آن را نقشه ای پر از جزئیات و ریزه کاری های کوچک و بزرگ می بینید و ممکن است نوشتن بیزینس پلن را امری دور از ذهن و بسیار پیچیده تلقی کنید. در حالی که با آموزش نوشتن بیزینس پلن متوجه خواهید شد که ایجاد طرح و کسب و کار آنقدر ها هم سخت و پیچیده نیست. کافی ست به اصول و قواعد آن آشنایی داشته باشید.

بیزینس پلن شما باید منطق محکمی داشته باشد و بر حسب استدلالات منطقی شکل گرفته باشد. همچنین باید آرمان سودآوری شرکت به عنوان اولین هدف در تمام بخش های بیزینس پلن جاری باشد.

بسیار مهم است که در نگارش خلاصه مدیریتی مفاهیم کلیدی طرح از جمله چکیده ای از برآوردهای مالی را بیاورید تا سرمایه گذاران در همان ابتدای امر به طرح شما جذب شوند و از بابت توجیه پذیر بودن آن نگاهی مثبت به طرح شما پیدا کنند. سعی کنید خلاصه اجرایی طرح را در آخرین مرحله و بعد از تکمیل بیزینس پلن نگارش کنید چرا که در این نقطه نگاهی شفاف و جامع به طرح دارید و سقینا خلاصه ای حرفه ای و اصولی نگارش خواهید کرد.

در تعریف سازمان، نوع محصولات، نوع خدمات و استراتژی های تبلیغاتی و بازاریابی نیز باید نگاهی ریزبینانه و موشکافانه داشته باشید. کدام افراد کلیدی در سازمان شما هستند که در تولید فرصت می توانند موثر واقع شوند؟ سرمایه های شرکت شما چیست و چگونه می خواهید آن ها را مدیریت کنید؟ ساختار سازمانی شرکت شما به چه صورت است؟ آیا محصولی که قرار است به بازار ارائه دهید بازار خوبی دارد؟ جامعه هدف شما چه کسانی هستند؟ میزان درآمد و قدرت خرید آن ها به چه صورت است؟ مزایای رقابتی محصول شما چیست؟ چه دلیلی دارد که خریداران سراغ محصول شما بیایند؟ تمام این موارد باید در بیزینس پلن مورد بحث و بررسی قرار گیرد.

برای دریافت خدمات نوشتن بیزینس پلن رستوران با مشاوره کارشناسان خبره، کلیک کنید.

در نوشتن بیزینس پلن سعی کنید قلمی گیرا داشته باشد و سرمایه گذاران را مورد خطاب قرار دهید. کمی وارد جزئیات فنی شوید و دانش تخصص خود را به رخ بکشید تا سرمایه گذاران از بابت تسلط شما به طرح تفکری مثبت پیدا کنند. کشاندن بحث به سودآور بودن طرح و امنیت مالی در آینده با توجه به نرخ تورم و پیش بینی های مالی می تواند حس امنیت خاطر را در ذهن سرمایه گذار شکل دهد چرا که عمده نگرانی سرمایه گذاران از بابت نا امنی های مالی و آینده نامعلوم سرمایه گذاری می باشد. بنابراین پیرامون پیش بینی های مالی در طرح صحبت کنید.

نوشتن بیزینس پلن استارتاپ

استارتاپ ها بیش از همیشه در عرصه کسب و کارهای امروزی در حال جولان دادن هستند. آن ها به خوبی نیازهای مشتریان امروزی را شناسایی می کنند و در ارائه ایده های نوآورانه موفق عمل می کنند. خود شما مطمئنا طرفدار دست کم چند استارتاپ هستید که در سال های اخیر سر و صدای زیادی به پا کرده اند. مجموعه هایی که شاید از یک اتاقک چند متری کار خود را آغاز کرده اند و اکنون در سرتاسر ایران دارای مشتری هستند. راز شکل گرفتن و موفقیت استارتاپ ها نه بهره مندی از ایده های خلاقانه است نه داشتن سرمایه های هنگفت، راز آن ها چیزی جز نوشتن بیزینس پلن استارتاپ حرفه ای نیست.

راه اندازی استارتاپ به نقشه ای دقیق و اصولی نیاز دارد که در آن تهدید ها و فرصت ها، نقاط ضعف و قوت، چشم اندازهای سازمان، تحلیل های مالی، پیش بینی های هزینه و درآمد، نقطه سر به سر، دوره رسیدن به سوددهی و نقطه بازگشت و سرمایه و تمام اجزا سر جای خود مورد آنالیز قرار گرفته باشند. در واقع داشتن طرحی توجیه پذیر که بتوان روی آن حساب باز کرد و طبق آن مسیر پیش رو را طی نمود. بنابراین تنها با داشتن بیزینس پلن استارتاپ است که ایده های جذاب و خلاقانه رنگ واقعیت به خود می گیرند.

برای دریافت خدمات نوشتن بیزینس پلن رستوران با مشاوره کارشناسان خبره، کلیک کنید.

بیزینس پلن نویسی

برای افرادی که به عناصر بیزینس پلن آشنایی ندارند، بیزینس پلن نویسی یک کلاف سر در گم است که نمی دانند از کجا شروع کنند و به کجا آن را خاتمه دهند. و یا اینکه چه عناصری را باید در آن جای دهند و لحاظ کنند. بنابراین اصل اول برای بیزینس پلن نویسی آشنایی با عناصر و المان های بیزینس پلن می باشد. اشراف داشتن به حوزه های مالی و اقتصادی در طراحی بیزینس پلن حرف اول را می زند. بخش عمده ای از طراحی بیزینس پلن به تحلیل ها و برآوردهای مالی اختصاص دارد بنابراین باید عناصر مالی را به خوبی بشناسید و در تحلیل های اقتصادی دقیق عمل کنید.

آشنایی با شیوه های برندسازی، تحلیل پلن بازاریابی، تعیین استراتژی فروش، تعیین مزیت رقابتی، بخش بندی بازار، تعیین جامعه هدف، تحلیل رقبا، تعیین تجهیزات مورد نیاز برای راه اندازی کسب و کار، تعیین سرمایه اولیه، نوع تسهیلات و تعداد قسط بندی ها، صورت های مالی، سود و زیان و پیش بینی در آمد همگی جزو مواردی ست که در بیزینس پلن نویسی باید آن هارا مد نظر قرار دهید. بسته به اینکه قصد طراحی بیزینس پلن برای چه کسب و کاری را دارید باید به زیر و بم های آن حرفه خاص اشراف داشته باشید. بنابراین تنها کارشناسان خبره و متخصصین می توانند از پس بیزینس پلن برآیند.

چارچوب بیزینس پلن نویسی

نوشتن بیزینس پلن ملزم به دانستن چارچوب آن می باشد. تا زمانی که آشنایی کافی با چارچوب بیزینس پلن نداشته باشید مطمئنا در نگارش یک طرح بی نقص موفق نخواهید شد. منظور ما از چارچوب یک قلمر سفت و سخت نیست که بیرون زدن از آن امری نابخشودنی و غیر قانونی باشد. بلکه منظور یک استراکچر کلی است که اگر طبق آن ساختمان استارتاپ تان را شکل دهید بی شک پایه ای محکمی برای آن خواهید ساخت. ساختاری که از آن حرف می زنیم کاملا انعطاف پذیری است و با توجه به نوع کسب و کارها می تواند متغیر باشد.

چارچوب بیزینس پلن نویسی را می توان شامل خشت هایی دانست که هر کدام تشکیل دهنده بخشی از این بنای مهم هستند. این چارچوب شامل مواردی چون خلاصه طرح، توصیف کسب و کار، تعیین جامعه هدف، تحلیل بازار و رقبا، شفاف سازی ابعاد کسب و کار، نیازهای اولیه اجرای طرح، پلن بازاریابی، مکان جغرافیایی کسب و کار، هزینه های طرح، چارت مدیریتی و پرداختن به نیروی انسانی، خطرات و تهدیدهای کسب و کار، مزیت های رقابتی، استراتژی های توسعه، استراتژی تبلیغات و فروش، اهداف بلند مدت و کوتاه مدت، چشم انداز، ماموریت، ارزش های سازمان و برآوردهای اقتصادی و تسهیلات می شود.

مجموعه الیت بیزینس مدل شما را در طراحی یک ساختار و چارچوب قوی و اصولی برای راه اندازی کسب و کارتان یاری خواهد کرد. کافی ست با کارشناسان ما تماس حاصل نمایید تا مشاوره های اولیه را دریافت کنید.