بوم ارزش پیشنهادی

بوم ارزش پیشنهادی

بوم ارزش پیشنهادی

بوم ارزش پیشنهادی برای چیست؟

بوم ارزش پیشنهادی روشی ساده برای درک بهتر نیازهای مشتریان و طراحی محصولات و خدمات مورد نیازشان است. به تنهایی کاربرد خوبی دارد اما برای بکارگیری همراه با بوم مدل کسب و کار و هم چنین دیگر ابزارهای استراتژی کسب و کار و بازاریابی طراحی شده است.

چرا بوم ارزش پیشنهادی مهم است؟

این بوم به شما این امکان را می‌دهد تا ارزشی که مشتریان خواهان آن هستند را ایجاد کنید.

در بحث راجع به ارزش، تمرکز می‌تواند بر ویژگی‌های محصول و مزایایی( تئوریک) که پیشنهاد می‌کنند باشد، در حالیکه تمرکز بر اینکه مشتری کیست و نیاز وی چیست از دست برود. ارزش پیشنهادی چارچوبی فراهم می‌کند که با مشتری شروع می‌شود و وابستگی‌های ارزشی قوی بین مشتری و محصول ایجاد می‌کند.

برای دریافت خدمات نوشتن طرح توجیهی با مشاوره کارشناسان خبره، کلیک کنید.

چگونه از بوم ارزش پیشنهادی استفاده می‌شود؟

بوم ارزش پیشنهادی ابزاری عالی برای خلاقیت است. در برگه ‌هایA1یا A2 از آن پرینت بگیرید، از برگه‌های یادداشت چسبی برای یادداشت کردن ایده‌هایتان استفاده کنید یا افکارتان را به‌صورت طرح روی کاغذ بیاورید. هر چیزی که فکر می‌کنید برای تیم‌تان بهترین است. هم‌چنین می‌توانید از قالب گوگل اسلاید برای پیاده‌کردن ایده‌ها روی یک صفحه نمایش بزرگ استفاده کنید.

گام به گام

 1. بخش مشتری

همیشه با مشتری شروع کنید. سپس مشخص کنید بر چه بخش مشتری تمرکز دارید: بخش صنعت محور، سازمان محور،… .

 1. پرسونا

ترجیحا یک پرسونا داشته باشید. اسامی را یادداشت کنید. جزئیات راجع به مشتری را بنویسید( برای مثال، حرفه، سن). آیا این شخص یک خریدار است، یک کاربر نهایی است و یا تصمیم گیرنده است؟

 1. کارهایی که باید انجام گیرد

مشتری شما سعی دارد چه کارهایی را در کار یا زندگی خود انجام دهد؟ این کارها می‌توانند ترکیبی از کارهای عملی، احساسی و اجتماعی باشند. نیازهای اساسی مشتریان شما چیست؟

برای دریافت خدمات نوشتن بیزینس پلن با مشاوره کارشناسان خبره، کلیک کنید.

 1. دردسرهای مشتری

چه چیزی مشتری شما را آزار می‌دهد یا دردسر ساز است؟ چه چیزی مانع آن می‌شود که کارشان را انجام دهند؟ چه چیزی مشتری شما را از انجام فعالیت‌هایش باز می‌دارد؟

 1. منفعت‌های مشتری

چه چیزی مشتری شما را خوشحال می‌کند؟ انتظار چه پیامدهایی را دارند و چه چیزی از انتظاراتشان فراتر است؟ راجع به مزایای اجتماعی، منافع عملی و مالی فکر کنید. منافع نقطه مقابل دردسرها نیستند. در عوض، منافع خواسته‌های پنهانی فراسوی گره گشاه‌ها و دردسرکاه‌ها هستند که افراد دارند.

 1. محصولات و خدمات

چه محصولات یا خدماتی می‌توانید به مشتری عرضه کنید که بتوانند با استفاده از آنها کار خود را به انجام برسانند؟ راه حل قطعی میتوانند باشند یا خیر؟

 1. دردسرکاه‌ها

چگونه می‌توانید دردسرهای مشتریان را کاهش دهید؟ در مورد نحوه کمک خود با صراحت صحبت کنید.

 1. منفعت‌سازها

برای کمک به مشتریان خود در کسب منافع چه کمکی می‌توانید بکنید؟

برای دریافت خدمات راه اندازی استارتاپ با مشاوره کارشناسان خبره، کلیک کنید.

 1. علت را جویا شوید

پرسیدن سوالات درست خیلی مهم است. مشتریانتان آرزوی انجام چه کاری را دارند که در حال حاضر نمی‌توانند انجام دهند؟ به یاد داشته باشید هدف، مخاطب قرار دادن مشاغل، دردسرها و منافع مشتریان به شیوه‌های منحصر بفردی است که با مشتریان همخوانی داشته باشد. بعضی اوقات این به معنای آشکار کردن نواقص محصولات و خدمات شما است. تنها به خاطر کامل کردن بوم‌تان به اجبار رابطه‌ای بین محصول و نیازهای مشتری ایجاد نکنید.

 1. ارزش پیشنهادی

گام آخر شناسایی قویترین و قانع‌کننده‌ترین ارزش است که محصولات و خدمات شما برای تبدیل آن به ارزش پیشنهادی‌تان آن را فراهم می‌کنند. هدف شما نوشتن پاراگرافی نیست که همه دردسرکاه‌ها و منفعت‌ سازها را در خود داشته باشد. بلکه باید مواردی را انتخاب کنید. اهمیت هر منفعت و دردسر را اولویت بندی کنید و بهترین را انتخاب کنید، موردی را که به بهترین نحو با خواسته مشتری همخوانی دارد. آن چیزی که باعث شود آنها شما را کاملا متفاوت از بقیه ببینند و دلیل انتخاب شما برای برآوردن نیازهای آنها باشد.

چک لیست

 • برای هر بوم ارزش پیشنهادی یک پرسونا مشتری ترسیم کرده‌اید.
 • حداقل ۵ برنامه اساسی، اجتماعی و احساسی که حتما باید انجام شوند را شناسایی و اولویت بندی کرده‌اید.
 • حداقل ۵ دردسر را شناسایی و اولویت بندی کرده‌اید.
 • حداقل ۵ منفعت را شناسایی و اولویت بندی کرده‌اید.
 • هر دردسر با منفعت بطور مستقیم با دردسرکاه یا منفعت ساز مشابه مورد خطاب قرار می‌گیرد.
 • محصولات و خدمات منفعت سازها و دردسرکاه‌ها را پوشش می‌دهند.
 • چه مقدار از بوم هنوز در حد یک فرض باقی مانده است؟

گام‌های بعدی

 • از بوم تابلو پیشرفت برای محک و اعتبار بخشیدن به فرضیاتتان استفاده کنید.
 • از شرکت بیرون بروید و با مشتریان حال حاضر و بالقوه صحبت کنید. آیا گفته‌های آنها با ارزش پیشنهادی شما همخوانی دارند یا نیاز هست آنها را به روزرسانی کنید.
 • نمونه های آزمایشی از دیگر ارزش‌های پیشنهادی را برای محک و اعتبار بخشیدن به فرضیاتتان ایجاد کنید.
 • ارزش پیشنهادی را به عنوان مبنایی برای خلق و آزمودن مدل های کسب و کار بکار ببرید.

برای آشنایی بیشتر با این بوم می توانید کتاب مشهور خلق ارزش پیشنهادی را مطالعه نمائید. همچنین می توانید از خدمات Elitebusinessmodel.com  در جهت برگزاری کارگاه و یا انجام پروژه های خود استفاده نمائید. در نهایت خرسند می شویم با نظرات خود و یا تجربیات خود در صفحه تماس با ما به تبادل نظر با ما بپردازید.

بوم استراتژی برند

استراتژی برند یک ابزار یک صفحه ای است که به توسعه  بیانیه ساختاری، مشهود و مرتبط جایگاه‌یابی برند، عصاره برند و شخصیت برای کسب و کار است که این موارد را با ارزش‌ها و پیام‌های اصلی شرکت ادغام می‌کند.

بوم چشم انداز ۵ گام جسورانه

این بوم به شما کمک می‌کند تا چشم انداز کسب و کار و مراحل رسیدن به آن را طراحی کنید. تیم شما قادر خواهد بود چیزی که از چشم انداز شما حمایت می‌کند، چیزی که آن را به چالش می‌کشد و فرصت‌هایی که با کار بر روی چشم‌انداز ایجاد می‌شوند مشخص کند.

بوم پرسونا مشتری

بوم پرسونا مشتری این امکان را برای شما فراهم می‌کند تا به بخش مشتری یک تصویر و یک نام بدهید. این ابزار به شما کمک می‌کند تا به دنیای مشتری پا بگذارید و مهم‌ترین نیازها و خواسته‌هایشان را بشناسید. از آن برای تدوین پروفایلی از هر بخش اصلی مشتریانتان استفاده کنید

بوم سفر مشتری

این بوم ‌به کسب و کار کمک می‌کند تا نیازهای مشتری را شناسایی کند و نیازهای متغیر مشتری را در هر لحظه حساس از این سفر تعریف کند. از این رو کسب و کارها می‌توانند تشخیص دهند که بهترین راه برای ارتباط و پشتیبانی مشتریانشان در این سفر چیست؟

بوم ارزش پیشنهادی
بوم ارزش پیشنهادی

بوم ارزش پیشنهادی روشی ساده برای درک بهتر نیازهای مشتریان و طراحی محصولات و خدمات مورد نیازشان است. به تنهایی کاربرد خوبی دارد اما برای بکارگیری همراه با بوم الگوی کسب و کار و هم چنین دیگر ابزارهای استراتژی کسب و کار و بازاریابی طراحی شده است.

بوم نقشه محیط

بوم نقشه محیط  به شما و تیم‌تان کمک می‌کند تا تفکر خود را فراسوی مرزهای محصول، خدمات و سازمان خود گسترش دهید و گفتگوی عمیق‌تری راجع به اینکه در دنیای اطرافتان چه می‌گذرد و تغییراتی که در جریان است چه تاثیری بر کسب و کار شما در آینده خواهد داشت، داشته باشید.

بوم مدل کسب و کار

از بوم برای توصیف، طراحی، به چالش کشیدن و مبنا قرار دادن مدل کسب و کار استفاده می‌شود. از بوم مدل کسب و کار برای کشف بینش‌ها در خصوص مشتری، اینکه ارزش پیشنهادی چه چیزی را و از چه کانالی پیشنهاد می‌کند، و اینکه شرکت شما چگونه کسب درآمد می‌کند استفاده می شود

بوم داستان سرایی
بوم داستان سرایی

بوم داستان سرایی این امکان را برای شما فراهم می‌کند تا بطور جمعی داستان‌های عالی طراحی کنید که با نیاز مخاطبان شما همخوانی داشته باشند. با استفاده از عناصر بصری، جالب توجه، قابل درک، کنترل شده و الهام بخش.

بوم تابلوی پیشرفت

بوم تابلوی پیشرفت ابزاری است برای درک فرضیاتی که از کسب و کار و استرلتژی بازاریابی بوجود می‌آیند، برای مثال حین استفاده از دیگر بوم‌های استراتژی. هم چنین ابزاری است برای بررسی پیشرفت و اعتبار بخشیدن به این فرضیات.