بوم نقشه محیط

بوم نقشه محیط

بوم نقشه محیط برای چیست؟

بوم نقشه محیط  به شما و تیم‌تان کمک می‌کند تا تفکر خود را فراسوی مرزهای محصول، خدمات و سازمان خود گسترش دهید و گفتگوی عمیق‌تری راجع به اینکه در دنیای اطرافتان چه می‌گذرد و تغییراتی که در جریان است چه تاثیری بر کسب و کار شما در آینده خواهد داشت، داشته باشید.

چرا بوم نقشه محیط اهمیت دارد؟

بوم با گذر زمان بهتر می‌شود. بعد از دوبار بررسی، این بوم به کسب و کار شما ارزش واقعی اضافه می‌کند. با استفاده از بوم برای بار اول روند‌های بیرونی و محیطی که حائز اهمیت هستند به دست می‌آید. هنگامیکه بوم را بازبینی می‌کنید و از آن همراه با دیگر ابزارهای استراتژی استفاده می‌کنید افزودن شواهد برای روندها و جستجوی فعالانه تشخیص روندهایی که بار اول تشخیص داده نشده‌اند برای اعضای تیم ساده‌تر شود. یعنی آشکار کردن نقاط قوت و برگ‌های برنده که در نقشه سازمان ترسیم نشده‌اند اما می‌توانند بزرگ‌ترین تاثیر را روی آینده برای بهتر یا بدتر کردن آن دارند.

چگونه از این بوم استفاده می‌شود؟

بوم نقشه محیط  برای کار تیمی عالی است. در برگه ‌هایA1 یا A2 از آن پرینت بگیرید، از برگه‌های یادداشت چسبی برای یادداشت کردن ایده‌هایتان استفاده کنید یا افکارتان را به‌صورت طرح روی کاغذ بیاورید. هر چیزی که فکر می‌کنید برای تیم‌تان بهترین است. هم‌چنین می‌توانید از قالب گوگل اسلاید برای پیاده‌کردن ایده‌ها روی یک صفحه نمایش بزرگ استفاده کنید.

گام به گام

 1. شرکت شما

شرکت شما در مرکز تصویرسازی وحود دارد. هر چیزی که در ادامه انجام می‌گیرد باید در زمینه شرکت‌ شما و بازارهایی که در آن فعالیت دارید انجام‌ گیرد.

 1. روندهای جمعیت شناختی

به دنبال داده‌های مرتبط با اطلاعات جمعیت شناختی در بازارها و کشورهایی که در آنها به فعالیت می‌پردازید، باشید. داده‌هایی از قبیل آموزش، استخدام، جمعیت و غیره. بزرگ‌ترین تغییرات در این زمینه‌ها چیست؟

 1. قوانین و مقررات

چه خط مشی‌ها، قوانین و مقرراتی در آینده ( نزدیک) بکار گرفته می‌شوند؟ دولت در حال انجام چه کاری است؟ وضع مالیات جدید؟ در نهادهای مشورتی و نظارتی و گروه‌های لابی چه می‌گذرد؟

 1. اقتصاد در محیط زیست

در اقتصاد چه می‌گذرد؟ و در محیط بزرگ‌تر چه خبر است؟ آیا روندهای اقتصادی بر کسب و کار شما تاثیر خواهند گذاشت؟ آیا تغییرات جهانی وجود دارد که بتواند بر بازارهای محلی تاثیر گذار باشد؟

 1. رقابت

برای پیدا کردن رقبای غیرمنتظره وقت بگذادید. آیا رقبای تازه وارد و نوظهوری وجود دارد؟ آیا رقابت از منابع جایگزین سرچشمه می‌گیرد؟

 1. روندهای فناوری

چه روندهای فناوری در حال ظهور هستند که بر کسب و کار شما در آینده تاثیر خواهند گذاشت؟ این فناوری‌ها می‌توانند به صورت فناوری محصول جدید یا جایگزین، روش‌های ارائه خدمات، ابزارهای ساخت و تولید ارتباطات و سیستم‌های کسب و کار و غیره باشند.

 1. نیازهای مشتری

نیازهای مشتری در آینده چه تغییری خواهند داشت؟ آیا روندهای جدید را مشاهده می‌کنید؟ هیچ تغییر قابل توجه‌ای در رفتار مشتری مشاهده می‌کنید؟ آیا روندهای جدید در مسیر طبیعی و معمول پیش می‌روند؟

 1. عدم قطعیت‌ها

 عدم قطعیتی وجود دارد؟ منظور از عدم قطعیت چیزهایی است که بطور بالقوه تاثیر شگرفی دارند اما چگونگی و زمان آنها نامشخص است.

 1. بازبینی

یک گام به عقب بروید و با اعضای تیم به ثبت اطلاعات نگاه کنید. ۵ تا ۱۰ دقیقه به بحث راجع به آن بپردازید. آیا موضوعاتی وجود دارند که بخاطر اینکه مورد توجه همه قرار گرفته‌اند قابل توجه باشند؟ آیا چیزهای غیرمنتظره‌ای وجود دارد که توسط عضوی از تیم اضافه شده باشد و با نظر گرده همخوانی داشته باشد؟

چیزی که اکنون در بوم وجود دارد منعکس کننده چیزی است که تیم شما امروز می‌داند. بدین معنی است که نقاط ضعفی وجود خواند داشت، لازم است آنها را رونمایی کنید. چه حوزه‌هایی فکر می‌کنید نیاز به توسعه و رشد دارند؟ در ثبت اطلاعات چه چیزهایی دشوارتر بودند؟ چیزهایی که اعضای تیم در خصوص آنها با هم توافق نداشتند؟ روندهای ناشناخته کجا می‌توانست پنهان باشند؟ از چه حوزه‌‌ای برای جستجوی بیشتر شروع خواهید کرد؟

چک لیست

 • به اعضای تیم بسپارید تا شواهدی برله یا برعلیه روندها در رسانه‌ها پیدا کنند.
 • تیم را ترغیب کنید تا بطور فعال به دنبال ۱ تا ۲ نقطه ضعف باشند.
 • زمانی را برای بازبینی و بحث راجع به بوم در ۲ یا ۳ ماه مقرر کنید.

گام‌های بعدی

 • این نقشه باید ” زنده” باشد، با این کار خواهید دید که در طی زمان چگونه درک شما از زمینه رشد و تغییر خواهد کرد.
 • اعضای تیم‌تان را ترغیب کنید تا مدام به فکر اضافه کردن مورد، یا شودهد برله یا علیه روند‌هایی که در حال به واقعیت پیوستن هستند باشند.
 • از بوم نقشه محیط همراه با بوم‌های الگوی کسب و کار برای درک مدل کسب و کارتان در محیط عملیاتی بیرون استفاده کنید.
بوم استراتژی برند

استراتژی برند یک ابزار یک صفحه ای است که به توسعه  بیانیه ساختاری، مشهود و مرتبط جایگاه‌یابی برند، عصاره برند و شخصیت برای کسب و کار است که این موارد را با ارزش‌ها و پیام‌های اصلی شرکت ادغام می‌کند.

بوم چشم انداز ۵ گام جسورانه

این بوم به شما کمک می‌کند تا چشم انداز کسب و کار و مراحل رسیدن به آن را طراحی کنید. تیم شما قادر خواهد بود چیزی که از چشم انداز شما حمایت می‌کند، چیزی که آن را به چالش می‌کشد و فرصت‌هایی که با کار بر روی چشم‌انداز ایجاد می‌شوند مشخص کند.

بوم پرسونا مشتری

بوم پرسونا مشتری این امکان را برای شما فراهم می‌کند تا به بخش مشتری یک تصویر و یک نام بدهید. این ابزار به شما کمک می‌کند تا به دنیای مشتری پا بگذارید و مهم‌ترین نیازها و خواسته‌هایشان را بشناسید. از آن برای تدوین پروفایلی از هر بخش اصلی مشتریانتان استفاده کنید

بوم سفر مشتری

این بوم ‌به کسب و کار کمک می‌کند تا نیازهای مشتری را شناسایی کند و نیازهای متغیر مشتری را در هر لحظه حساس از این سفر تعریف کند. از این رو کسب و کارها می‌توانند تشخیص دهند که بهترین راه برای ارتباط و پشتیبانی مشتریانشان در این سفر چیست؟

بوم ارزش پیشنهادی
بوم ارزش پیشنهادی

بوم ارزش پیشنهادی روشی ساده برای درک بهتر نیازهای مشتریان و طراحی محصولات و خدمات مورد نیازشان است. به تنهایی کاربرد خوبی دارد اما برای بکارگیری همراه با بوم الگوی کسب و کار و هم چنین دیگر ابزارهای استراتژی کسب و کار و بازاریابی طراحی شده است.

بوم نقشه محیط

بوم نقشه محیط  به شما و تیم‌تان کمک می‌کند تا تفکر خود را فراسوی مرزهای محصول، خدمات و سازمان خود گسترش دهید و گفتگوی عمیق‌تری راجع به اینکه در دنیای اطرافتان چه می‌گذرد و تغییراتی که در جریان است چه تاثیری بر کسب و کار شما در آینده خواهد داشت، داشته باشید.

بوم مدل کسب و کار

از بوم برای توصیف، طراحی، به چالش کشیدن و مبنا قرار دادن مدل کسب و کار استفاده می‌شود. از بوم مدل کسب و کار برای کشف بینش‌ها در خصوص مشتری، اینکه ارزش پیشنهادی چه چیزی را و از چه کانالی پیشنهاد می‌کند، و اینکه شرکت شما چگونه کسب درآمد می‌کند استفاده می شود

بوم داستان سرایی
بوم داستان سرایی

بوم داستان سرایی این امکان را برای شما فراهم می‌کند تا بطور جمعی داستان‌های عالی طراحی کنید که با نیاز مخاطبان شما همخوانی داشته باشند. با استفاده از عناصر بصری، جالب توجه، قابل درک، کنترل شده و الهام بخش.

بوم تابلوی پیشرفت

بوم تابلوی پیشرفت ابزاری است برای درک فرضیاتی که از کسب و کار و استرلتژی بازاریابی بوجود می‌آیند، برای مثال حین استفاده از دیگر بوم‌های استراتژی. هم چنین ابزاری است برای بررسی پیشرفت و اعتبار بخشیدن به این فرضیات.